11.02.2012

Як правильно позичити машину та показувати ДАІ документи

За матеріалами сайту: www.segodnya.ua

Як правильно позичити машину та показувати ДАІ документиВ Україні почало діяти нове автомобільне законодавство, відоме в народі як "закон про скасування техогляду". Але, крім цього, безсумнівно головноъ зміни в українському законодавстві з'явилося ряд інших нововведень, що істотно змінюють правила спілкування співробітників ДАІ й автомобілістів. Так, тепер в автомобілістів зникла необхідність передавати в руки інспекторові які-небудь документи, у тому числі права, техпаспорт і поліс автоцивылки. Крім того, автовласники одержали право позичати свій автомобіль без оформлення доручення у нотаріуса.

Але перші ж два тижні показали, що нове законодавство спровокувало хвилю конфліктів між інспекторами ДАІ та водіями. Перші вперто не хочуть розлучатися з колишніми повноваженнями, а другі не завжди правильно розуміють свої нові права. Плутанини додають і деякі ЗМІ, що повідомляють, що за відсутність доручення водія можуть посадити на 15 діб, а автомобіль заберуть на штрафмайданчик. Аналогічно й з техоглядом - ходять чутки, що тепер ДАІ буде проводити його на дорогах щодня , зупиняючи всі підряд автомобілі з метою виманити з автолюбителів побільше грошей (краще б техогляд не скасовували).

"Сьогодні", вивчивши нове законодавство, з'ясувала, як правильно оформляти документи, спілкуватися зі співробітниками ДАІ та стежити за машиною так, щоб уникнути яких-небудь проблем.

Передаючи авто, перевірте страховку. Перша помилка, яку, судячи з автомобільних форумів, роблять українські водії: слідують тиражованою низкою ЗМІ думці про те, що тепер для передачі автомобіля досить лише віддати в руки іншому водієві свідчення про реєстрацію (техпаспорт) і ключі. На практиці співробітник ДАІ після зупинки автомобіля вимагає показати ще й поліс страхування автоцивільної відповідальності. І за його відсутності виписує штраф у розмірі 425-850 грн. Природно, водій починає обурюватися й "качати права". У підсумку його затримують на підставі ч. 1 ст. 185 КУпАП (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції) - за таке правопорушення передбачений штраф від 85 до 255 грн., або суспільні роботи строком від 40 до 60 годин, або виправні роботи на 1-2 місяці, або админарешт до 15 діб.

Як уникнути. На цей момент існує 3 типи поліси ЦВ. У полісі першого типу застрахований будь-який водій за кермом зазначеного в полісі автомобіля, у полісі другого типу застраховані записані у документі водії за кермом зазначеного в полісі автомобіля. Поліс третього типу забезпечує відповідальність записаного у поліс водія, що сідає за кермо будь-якого автомобіля.

Тобто, ви маєте право передавати автомобіль у таких випадках: якщо куплено поліс першого типу, якщо цей водій записаний у поліс другого типу, або якщо у нього є поліс третього типу. Через місяць залишаться лише поліси першого типу (застраховано авто, а не водій) - для передачі авто дійсно досить буде лише передати ключі й техпаспорт.

Доручення не скасовували. Растиражовану фразу про те, що "доручення скасували", не варто сприймати буквально. Як і до законодавчих змін, автовласник зараз може звернутися до нотаріуса й оформити його. Але тепер це не обов'язок, а право власника, закріплене в ст. 828 Цивільного кодексу. Тобто візит до нотаріуса не є обов'язковим, а домовленість про те, що ви позичаєте автомобіль на час, може бути й усною. Для тих власників, які передають автомобілі своїм близьким, це зручно.

Як правильно позичити машину та показувати ДАІ документиА як бути у тому випадку, якщо є необхідність продати/купити авто "за дорученням" (хазяїн залишається старим, а у нотаріуса оформляють доручення на право керування)? Так роблять, щоб не платити податки (держмито та у Пенсійний фонд, що становлять до 5% вартості автомобіля) і за оформлення в ДАІ. Справа в тому, що якщо власникові з якоїсь причини прийде у голову заявити про викрадення автомобіля (це одна зі схем шахрайства), на водія можуть завести кримінальну справу за ст. 289. Гарним виходом є заключення між автовласником і водієм письмової угоди оренди на тривалий строк (наприклад, на 30 років) за символічну орендну плату. І якщо нотаріальне доручення можна скасувати у будь-який момент, то розірвати договір - тільки через суд.

Волга в СІЗО, але справа його живе. Ціну полісів автоцивілки знову намагаються збільшити без серйозних на те підстав. Автор попереднього підвищення тарифів удвічі глава Держфінпослуг Василь Волга пояснював ріст цін потребою у голографічному захисту бланків від підробок (за чутками, поліграфісти пообіцяли йому за це відкат). Сьогодні розмови про необхідність підвищення тарифів засновані лише на тому, що вводиться Європротокол, який дозволяє оформляти ДТП без ДАІ. Начебто, це викличе ріст випадків шахрайства, а раз у страховиків виникають нові ризики, то їхні послуги повинні подорожчати. Такі аргументи не варті і виїденого яйця. По-перше, тому, що мова йде тільки про припущення. По-друге, для боротьби із шахраями є міліція - за це вони одержують зарплату з наших податків. Страхове шахрайство - карний злочин. Так і виводьте злочинців на чисту воду, заводьте справи! Чому законослухняний водій зобов'язаний платити за невідомих, які можуть вчинити злочин?

Є тільки одна реальна причина для чергового підвищення тарифів, - жадібність страхових компаній. Які замість того, щоб навчитися нормально працювати, залучаючи клієнтів якістю послуг і виплатами, знову занесуть гроші чиновникам. Махінації закінчилися для Волги заключенням у СІЗО. Але якщо новий глава Держфінпослуг порахує, що в нього "дах" краще, ціни злетять.

Відзначимо, що і нинішні тарифи на автоцивілку завищені. Ті 800 грн., які просять сьогодні за страховку "Ланоса", простіше розміняти купюрами по 50 грн. і "пред'являти" Даішникам замість поліса - вистачить на 16 перевірок, хоча по факту за рік можуть не зупинити жодного разу. Але навіть якщо й оштрафують, стягнути цей штраф з водія нереально - держвиконавці такими дрібними сумами майже не займаються. У підсумку нове підвищення приведе до того, що страхуватися перестануть зовсім. І страхові втратять набагато більше, ніж збираються заробити.

Скасування техогляду не припускаєє поломок. Поширена думка про те, що техогляд для легкових автомобілів, якому потрібно було проходити ТО раз у два роки не скасували, а просто замінили на щоденний (мол, ДАІ буде зупиняти всі підряд автомобілі та відправляти на перевірку за допомогою закуплених мобільних лабораторій), також є перекручуванням реальності.

Справа у тому, що право співробітників ДАІ контролювати технічний стан автомобілів на дорогах існувало і до прийняття законодавства, що скасовує техогляд. У тому випадку, якщо інспектор виявив, що водій порушує ПДР - продовжує рух при наявності серйозних несправностей (наприклад, уночі з непрацюючими фарами), він має право заборонити рух. Як нам повідомили в Управлінні ДАІ, мобільні станції діагностики будуть використовувати саме для цієї мети.

Як правильно позичити машину та показувати ДАІ документиАле для зупинки і перевірки автомобіля в інспектора повинні бути підстави. Нагадуємо, що у ПДР є чіткий перелік несправностей, при виникненні яких рух заборонений (або дозволений, але на жорсткому зчепі або на невеликій швидкості із включеною аварійкою). Наприклад, причиною може послужити непрацююча ліва фара, лобове скло, що тріснуло, "лисі" покришки і так далі.

Чи віддавати документи у руки ДАІ. Найбільш часта причина конфлікту між даішниками та водіями полягає у тому, що водії не дають даішникам документи в руки - на підставі того, що у новій редакції ЗУ "Про дорожній рух" в обов'язках водія слово "передати" замінили на слово "пред'явити". Співробітники ДАІ наполягають на тому, що слово "пред'явити" означає "показати, передавши у руки". Тоді як у тлумачних словниках написано, що слово "пред'явити" - "показати на підтвердження чого-небудь".

Тим часом, на думку Управління ДАІ, за передачу документів інспектор має право, згідно п. 5 ст. 11 закону "Про міліцію", затримати водія, що допустив адмінпорушення, на строк до 3 годин. Начебто, питання із правопорушення не можна вирішити на місці.

З такою думкою не згодні юристи громадського проекту "Дорожній контроль" (уже виграли в ДАІ десятки справ). На їхню думку, затримка водія на такій підставі є перевищенням службових повноважень із боку співробітників ДАІ. Водієві у цьому випадку потрібно скаржитися в прокуратуру - аж до порушення проти інспекторів кримінальної справи. Так, глава організації Ростислав Шапошніков стверджує, що досить просто показати документи інспекторові через скло автомобіля.

Теги: ДАІ, право

Читайте також:
Незабаром окремими вулицями Києва можна буде їздити 80 км/год
19.03.2015
Незабаром окремими вулицями Києва можна буде їздити 80 км/год
Перші зразки маркування автомобілів для нової патрульної служби підготувало МВС (фото)
18.03.2015
Перші зразки маркування автомобілів для нової патрульної служби підготувало МВС (фото)
Нові тести для українських водіїв
16.03.2015
Нові тести для українських водіїв
Що може помінятися в українському посвідчені водія?
14.03.2015
Що може помінятися в українському посвідчені водія?
Що стане з МРЕВ найближчим часом?
11.03.2015
Що стане з МРЕВ найближчим часом?
Корисні поради у разі переоформлення автомобіля на іншого власника
10.03.2015
Корисні поради у разі переоформлення автомобіля на іншого власника
Нова патрульна служба повинна з'явитися на вулицях столиці в червні і повністю замінити ДАІ і деякі інші міліцейські служби.
07.03.2015
Нова патрульна служба повинна з'явитися на вулицях столиці в червні і повністю замінити ДАІ і ...
21.05.2014
ДАІ почала видавати водійські посвідчення нового зразка. Фото
Украинским водителям обещают обновленную «Кобру»
08.04.2014
Украинским водителям обещают обновленную «Кобру»
більше новин »
Коментарі відвідувачів
12.02.2012 Игорь
Статья явно старая

Якщо Вас зупинив інспектор ДАІ

Якщо Вас зупинив інспектор ДАІ

Якщо спробувати проаналізувати те, що написано у мережі з цього приводу, можна дійти висновку, що про це пишуть тільки розлючені ДАІ чи скоріш за все життям автолюбителі. І навіть якщо припустити що, запропоновані ними моделі поведінки правильні та ефективні вони підходять не для кожного (нахабність не у всіх у списках атрибутів щастя). Спробуємо поглянути на це з іншої точки зору.

Основні причини зупинки автомобіля інспекторами ДАІ

Основні причини зупинки автомобіля інспекторами ДАІ

Водії, не забувайте про своє законне право знати про причину зупинку транспортного засобу та про суть скоєного правопорушення

Нові штрафи ДАІ

Нові штрафи ДАІ

В Україні знову збільшили штрафи за порушення ПДР

ДАІ презентувала мультфільми у 3D про дотримання ПДР

ДАІ презентувала мультфільми у 3D про дотримання ПДР

На замовлення ДАІ в Україні з'явилися три соціальні мультиплікаційні ролики у форматі 3D, які пропагують дотримання правил дорожнього руху

Правила реєстрації автомобілів змінилися

Правила реєстрації автомобілів змінилися

Почав діяти наказ МВС про реєстрацію транспортних засобів. Про це повідомляє прес-служба Держслужби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

Які документи може перевірити ДАІшник?

Які документи може перевірити ДАІшник?

ДАІ поширила перелік документів, які інспектори можуть перевірити у водія приватної машини, вантажівки та маршрутки

В Україні практично неможливо купити автомобіль

В Україні практично неможливо купити автомобіль

Українські автосалони не можуть продавати автомобілі. Причина - відсутність довідки-рахунку, які необхідно видавати при здійсненні угоди та пред'являти у ДАІ при реєстрації автомобіля. Дані "папірці" є документами суворої звітності.

ДАІ розпочинає місячник "Діти на дорозі"

ДАІ розпочинає місячник "Діти на дорозі"

Щоб нагадати малечі правила дорожнього руху, працівники ДАІ від сьогодні розпочинають місячник - "Діти на дорозі"

Рада запроваджує нові штрафи за порушення ПДР

Рада запроваджує нові штрафи за порушення ПДР

Від 30 до 40 неоподаткованих мінімумів, тобто 510—680 гривень, змушений буде заплатити водій, якщо співробітник ДАІ побачить його автівку з безпричинно увімкненою «аварійкою», скажімо, на пішохідному переході або на повороті

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта