Вихідні в Чернігові

Чернігів - місто із стародавньою історією. Настільки стародавньою, що всі дослідники губляться в здогадах - чому воно так називається і що означає його назва? 
Всім, хто задавався таким питанням зрозуміло, що мова йде про щось чорне. Тому у всіх гіпотезах, існуючих на сьогоднішній день - версіях, де зроблена спроба пояснити і перекласти на зрозумілу мову слово "Чернігів", присутнє слово "чорний". Питання "як виникло ім'я Чернігів" до цієї пори не вирішено і оповите легендами. Одна із них (найпростіша, мабуть) говорить, що на місці сучасного міста в глибокій давнині ріс дрімучий ліс під назвою Чорний гай. Поступова трансформація двох цих слів в одне дала назву Чернігів. Але найбільш популярною легендою про походження назви міста, яку знають всі від малого до великого і яку полюбляють розповідати приїжджим туристам, є та, яка говорить, що давним-давно містом володів князь Чорний, який дав Чернігову своє ім'я.

Чернигов
Що варто подивитись

Спасо-Преображенський собор

Спасо-Преображенський або, як його частіше називають, Спаський собор вважаєтья однією із найбільш старовинних побудов на території України. Він був закладений на декілька років раніше знаменитої Софії Київської, в 1033 році, чернігівським князем Мстиславом. На сьогоднішній день Спаський собор – єдиний  пам'ятник архітектури періоду розквіту Київської Русі, що зберігся на лівобережжі України. Храм довгий час слугував князівською усипальницею. Тут спочиває порох оспіваного в "Слові о полку Ігоревім" Ігоря Сіверського й інших князів цієї епохи. На жаль, собор не зберігся до наших днів в первісному вигляді – через нищівну пожежу 1756 року храм підлягав переробкам: була добудована друга башта, і, крім того, собор завершили шпилями величезного розміру, після чого храм отримав сучасний вигляд. Але, недивлячись на всі перебудови і деякі невідповідності, Спаський собор вважається  одним із найдавніших діючим храмом в Україні. На його стінах у вільних від штукатурки «вікнах» видно старовинну кладку. Точно така ж, як в Софії. Нічого дивного, будувались вони одночасно.

Спасо-Преображенский собор

Борисоглібський собор

Собор Бориса і Гліба був побудований в 1120-1123 роках як усипальниця князів роду Давидовичів. Історія цього храму дійсно трагічна: він не один раз руйнувався і перебудовувався. На початку ХVІІ століття польські інтервенти перетворили Борисоглібський собор на домініканський собор, а через всього півстоліття храм був перебудований в стилі бароко. В ХІХ столітті цей пам'ятник архітектури розширили на схід за рахунок нової апсиди(напівкруглого виступу будівлі) для алтарю. Під час Другої світової війни собор був дуже пошкоджений. Після війни, в 1952-58 роках, Борисоглібському собору повернули  первісний вигляд. У наші дні храм Бориса і Гліба перетворено на музей Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”. Крім того, собор став також Будинком хорової спадщини, де проходять концерти духовної музики.

Борисоглебский собор

Єлецький Успенський монастир

Єлецький монастир був заснований на місці, де згідно переказів, на одній із ялин була дивовижним чином знайдена ікона Пресвятої Богородиці. Вважається, що саме ця ялина і дала назву святій обителі. В середині ХІІ століття на місці дивовижної появи ікони був побудований храм Успіння Божої Матері за зразком одноіменного собора Печерського монастиря.  Керували Єлецьким монастирем такі видатні церковні діячі, як Димитрій Ростовський, Лазар Баранович, Феодосій Чернігівський, Іоаннікій Ґалятовський й інші. В монастирі були поховані великий князь Всеволод Святославович Трубчевський,  полковник Леонтій Полуботок, генеральний обозний Василій Дунін-Борковський, губернатор Андрій Милорадович, полковник Яків Лизогуб. У наш час на території колишнього чоловічого Єлецького монастиря діє музей і жіноча обитель.

Елецкий Успенский монастырь

Музей Коцюбинського

Одним із головних визначних місць Чернігова вважається музей видатного українського письменника Михайла Коцюбинського, заснований його братом в 1934 році.  Головне надбання музею – меморіальна квартира Михайла Коцюбинського, в якій він провів 15 останніх років життя. Саме в цей період були написані кращі твори автора: Intermezzo, Цвіт яблуні, Дорогою ціною, Хвала життю, Fata morgana, Тіні забутих предків, що принесли письменнику світове славу.

Музей Коцюбинского

Антонієві печери на Болдиній горі

Вхід в печери, що належать «и до сих дни» музею, знаходиться в Ільїнській церкві XII ст. (однак, про час її будівництва нагадують лише ділянки аутентичної кладки, розчищені реставраторами). Печерний монастир в Чернігові, як і Києво-Печерську Лавру, заснував св.Антоній Печерський. Після конфлікту з Ізяславом Київським «Антоний же пришед к Чернигову и взлюби Болдину гору и ископав пещеру, и ту вселися, и есть монастырь святое Богородицы на Болдиних горах и до сих дни». Святослав хотів зробити монастир як мінімум рівним за значенням Києво-Печерській Лаврі, так що розвивався він досить активно. В XVII ст. після вигнання поляків монастир вступив в новий період росту. В результаті план тільки розчищених на сьогодні ходів і коридорів виглядає досить заплутаним, щоб в ньому неабияк поблудити.

Антониевы пещеры на Болдиной горе

Св.Антоній прийшов з Афона, де практикувалось (і до цієї пори практикується) поховання кісток, а не тіл померлих монахів. Все просто і гігієнічно: тіло прикопують роки на 2 в ямці, потім дістають, «перемивають кістки» в початковому сенсі цього слова і розкладають купками в спеціальному місці – кістниці (причому, за словами екскурсовода, на чолі у черепів пишуть імена покійних – щоб, не дай Бог, не переплутати.  Афонський статут монастирської життя був дуже швидко витеснений Студійським, тому Київ і Чернігів – єдині місця на Русиі, де існували кістниці. З врахуванням того, що місце поховання самого св.Антонія невідоме, не виключено, що він сам був похований в цих печерах за Афонським звичаєм.

Антониевы пещеры на Болдиной горе

Найстаріша висотна будівля Лівобережжя України знаходиться в Чернігові. На думку вчених-істориків, – це дзвіниця Єлецького Успенського монастиря висотою в 34 метри. Побудована в 1675 році, дзвіниця складається із двох ярусів. Перший має три поверхи: на першому її поверсі знаходяться ворота, через які був головний в'їзд в монастир. На другому і третьому розміщувався архів. До того ж, дзвіниця була ще і оборонним спорудженням – на третьоиу поверсі її були розташовані бійниці, а нижній ярус міг використовуватися для артилерії. 

 колокольня Елецкого Успенского монастыря высотой в 34 метра

Цікава історія і в основної водної артерії міста – ріки Десна, у назв якої маса версій, які ви зможете почути від екскурсовода під час захопливої подорожі  красунею Десною на справжньому, білому катері.  Крім «де сни?», є ще варіант староросійського слова  «десниця» - права рука, оскільки Десна – Дніпро з правої сторони (за свідченнями археологів, територія стародавнього Чернігова заселялась з півночі, тому здавалось, що річка впадає в Дніпро справа, хоча Десна є лівою притокою Дніпра). Або, можливо, назва «Десна» іде від доєвропейського «дее», що означає «блиск» і асоціюються з поняттям «чиста, світла, блискуча». Десна – найдовша ліва притока Дніпра, її джерела знаходяться в болотах Смоленщини, поблизу Єльні. Впадає Десна в Дніпро поблизу Києва, долаючи шлях до жерла територією Чернігівської і Київської областей. В саму Десну впадають 18 правих і 13 лівих притоків, основні із яких – Сейм, Остер і Стрижень.

Десна

Теги: автоподорож, відпочинок, літо

Читайте також:
26.03.2015
90% доріг повинні бути відремонтовані за три місяці
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
30.01.2015
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
Любителям Карпат - Славсько
24.01.2015
Любителям Карпат - Славсько
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
більше новин »
Коментарі відвідувачів
20.06.2012 Ольга
Мастерская отличного отдыха "Пять звезд" - лидер на рынке Чернигова по организации экскурсионных туров, семинаров и тренингов, а также праздников и корпоративов в Чернигове и Черниговской области.

Туры в Чернигов (экскурсия + обед + трансфер по Чернигову) - от 199 грн./чел.

Подробности на сайте: www.chernihiv-travel.com

Звоните прямо сейчас! +38 050 355 0 553
Skype: Agency_5_Zvezd

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

 Історія Ніжина нараховує більше тисячі років, а його поява вчені пов'язують з градобудівельною діяльністю київського князя Володимира Святославовича (кінець Х століття). Найстародавніше місто часів Київської Русі. З його біографією пов'язані імена таких видатних діячів вітчизняної культури і науки, як М. В. Гоголь, Л. І. Глібов, Є. П. Гребінка і багато інших. 

Любителям Карпат - Славсько

Любителям Карпат - Славсько

 Славсько відоме всім гірськолижникам і любителям Карпат тим, що саме тут знаходиться Мекка українських гірськолыжников - гора Тростян ( місце тренувань радянської збірної). Висота гори 1232 метри. Розташоване Славсько в 140 км. від Львова на висоті 750 метрів над рівнем моря, в долині річок Опір і Славської. Поряд знаходиться історичне село Тухля, описане в книзі І.Франка "Захар Беркут". 

Новгород - Сіверський чекає на гостей!

Новгород - Сіверський чекає на гостей!

 Новгород-Сіверський - найпівнічніше місто України, розташоване на правому березі Десни в 270 км. від Києва і в 180 км. від Чернігова. Виникло, як одна із фортець Київської Русі. Перша літописна згадка про Новгород-Сіверський була в знаменитому «Повчанні дітям» Володимира Мономаха. Основу економіки стародавнього Новгорода-Сіверського складали ремесла, торгівля, землеробство, скотарство, бджолярство, полювання, рибальство. 

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Палац Шенборнів є одним із наймальовничіших серед палаців Закарпаття, які ще збереглися. Розташований в невеликому селі Карпати (Берегвар) між Мукачево і Свалявою.

Санторіні - один із загадкових островів Греції

Санторіні  - один із загадкових островів  Греції

 Санторіні - це дуже відомий і найзагадковіший острів Греції. Пейзажі острова стали візітною карткою країни. Знаходиться він на південній околиці групи Кікладських островів. 

Подорож в Богуслав

Подорож в Богуслав

 На найпівденнішій окраїні Київської області, в 183-х км. від Києва, на берегах  Росі розташоване місто Богуслав. Згідно записів Іпатіївського літопису, в 1032 році Ярослав Мудрий посилював південні кордони Київської держави, побудувавши низку укріплень по річці Рось. Найбільшими із них Біла Церква, Корсунь і Богуслав.  

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

  Свалява - один із найвідоміших бальнеологічних курортів Закарпаття. Місто  розташоване на висоті близько 300 м над рівнем моря в мальовничій долині ріки Латоріца, оточеній горами.  

Автомобільні музеї Німеччини. Частина II

Автомобільні музеї Німеччини. Частина II

Автомобільних музеїв мало не буває. Схоже, саме таким принципом керуються колекціонери раритетних авто, які виставляють свої олдтаймери на загальний огляд.

Чим здивує Сорочинський ярмарок?

Чим здивує Сорочинський ярмарок?

 В середу, 17 серпня, офіційно відкриється Національний Сорочинський ярмарок. 

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта