Земля Обітована

За матеріалами сайту: autoexpert.in.ua

Автор: Андрій Бистров
Фото: автора

Вид на Старый Город в вечном Иерусалиме

Вид на Старе Місто у вічному Єрусалимі

Багатюща культура цієї маленької країни народжувалась на перетині трьох континетів - Європи, Азії й Африки і на протистоянні трьох релігій - ісламу, християнства й іудаїзму. Це - Ізраїль.

 

Поряд із дотриманням 10-ти біблійних заповідей журналісти «Автоексперту» непорушно дотримувались і заповідей дорожньо-автомобільних. Їх набагато більше, ніж 10 - і саме про особливості їзди Землею Обітованою і піде мова.

 

Молодой мегаполис Израиля  - Тель-Авив-Яффо

Молодий мегаполіс Ізраїлю - Тель-Авів-Яффо

Колеса напрокат!

Найкращий спосіб подорожувати Ізраїлем - звичайно ж, автомобілем. Це одна із небагатьох країн світу, де машину напрокат варто брати без найменших сумнівів. І на те є декілька причин. Першопочаткові умови аренди класичні - вік більше 21 року, міжднародні «права» і кредитна карта.

Редкий Ford Mustang GT 500 Eleanor (из фильма «Угнать за 60 секунд») нельзя взять на прокат. Но можно купить на выставке в Тель-Авив-Яффо

Редкий Ford Mustang GT 500 Eleanor (из фильма «Угнать за 60 секунд») нельзя взять на прокат. Но можно купить на выставке в Тель-Авив-Яффо

Рідкісний Ford Mustang GT 500 Eleanor (з фільму «Викрасти за 60 секунд») не можна взяти на прокат. Але можна купити на виставці в Тель-Авів-Яффо

Ціна прокату за європейськими мірками невисока - за компактну малолітражку треба віддати від 60 до 80 доларів в день, причому ціна знижується в залежності від тривалості аренди. Друга причина - свята і традиційний релігійний вихідний - шабат. Він починається із заходом сонця п'ятниці і закінчується із заходом сонця суботи. В цей час не працює нічого - ні автобуси, ні поїзди, ні обмінники, ні кафе, ні магазини.

В шабат о поездках на общественном транспорте можно забыть

В шабат про поїздки на громадському транспорті можна забути

Прокатний автомобіль в цьому випадку - практично єдини вихід пересуватись, а не сумувати у готелі. Якщо ж ви арендувати колеса не хочете, то рятувальним кругом стане таксі.

Такси на улицах Иерусалима

Таксі на вулицях Єрусалиму

Таxi

В Ізраїлі існує єдина служба таксі. Її машини - частіше за все сучасні Mercedes-Benz, Volkswagen, Skoda і Seat - можна впізнати по білому кольору, чорному логотипу на дверях і жовтим шашечкам. Таксомоторів дуже багато, зупинити їх можна не піднімаючи руки - просто підійти до узбіччя. Ціни на проїзд (навіть за лічільником ударять по кишені - наприклад, трансфер у святковий день з аеропорту Бен-Гуріон в Єрусалим обійдеться в 340 шекелів (782 грн).

Шоссе, ведущее из аэропорта Бен-Гурион в Тель-Авив-Яффо

Шосе, що веде з аеропорту Бен-Гуріон в Тель-Авів-Яффо  

До речі, на свято таксі не можна замовити телефоном. Ціна підвищується у зв'язку з тим, що євреї не працюють в суботу, тому в шабат на лінії їздять переважно араби. Однак до них (в офіційне таксі) сідати можна без остраху, чого не скажеш про приватні машини. Зупиняти приватника (особливо жінкам) наполегливо не рекомендуємо - можна легко опинитися в поселеннях, які контролюються палестинськими повстанцями і відчути усю привабливість спілкування з польовими командирами ХАМАС.

Ризики

Подорожуючи Ізраїлем, не варто забувати про воєнний стан. Недивлячись на численність дітей на вулицях, буяння зелені і загальне відчуття свята, у країні йде війна, причому - терористичними методами.

Современная инсталляция на тему дальнобойных грузовиков в Музее Израиля

Сучасна інсталяція на тему дальньобійних вантажівок в Музеї Ізраїлю

Не в один магазин чи заклад не можна зайти, оминувши металошукач і уникнувши тотального обшуку речей. На в'їзді в кожний населений пункт автомобіль зупинять і ретельно, але швидко перевірять 2-3 добре озброєні ізраїльські поліцейські (нерідко - дівчата). Автобуси не менш уважно перевіряють на в'їзді у місто, пильно вдивляючись в обличчя пасажирів і заглядаючи під сидіння.

На прокатному автомобілі варто пересуватися виключно ізраїльськими територіями. Заїзд в Палестину (Західний берег ріки Йордан) чи Сектор Гази коштує того, що машину (з ізраїльскими номерами) можуть просто обстріляти з автоматів чи закидати камінням. Страховка, зрозуміло, там не працює.

Дороги, знаки і розмітка

Ще одне «за» за прокат машини в Ізраїлі - звичний жителю Старого Світу правосторонній рух, достатній рівень культури на дорогах і, звичайно ж, по-єврейськи мудра організація дорожнього руху.

Дорожные пробки встречаются обычно только в часы-пик

Дорожні затори зустрічаються зазвичай тільки в години-пік

Недивлячись на всю складність і неоднозначність ситуації в країні, ізраїльтяни з феноменальною завзятістю і старанністю будують дороги. Перші їх кілометри були закладені ще 1921 року (разом з британцями),  а зараз їх протяжність складає 9 500 км.

Движение в Тель-Авив-Яффо организовано на нескольких уровнях – это оптимальный способ для мегаполиса

Рух в Тель-Авів-Яффо організовано на декількох рівнях - це оптимальний спосіб для мегаполіса

Шосе не поступаються за своєю якістю і оснащеністю кращим дорогам Німеччини і Франції. Вражає і те, що багатокілометрові асфальтові смуги будуються не на благодатному грунті, а посеред кам'янистої, гористої, випаленої сонцем пустелі. Рухаючись, наприклад, до Мертвого Моря, просто серед барханів можна побачити якісну розв'язку, що не поступається за інженерною складністю американському хайвею.

Развязка по пути из Иерусалима в Маале-Адумим

Розв'язка дорогою з Єрусалиму в Маале-Адумім

Траси зазвичай добре освітлені, однак на заміських ділянках навіть вдень варто вмикати ближнє світло. Дороги в державі Ізраїль - бескоштовні, на сьогодні існує лише одне шосе за гроші - № 6. Проїзд по ньому коштує 13 шекелів (30 грн). Найближчим часом планується побудувати ще три аналогічні платні магістралі.

Розмітка не викличе нерозуміння - вона адаптована під міжднародні стандарти і розуму українського водія зрозуміла інтуїтивно. Однак є й особливості, які варто враховувати. Головна з них - круговий рух. Це дуже популярний в Ізраїлі спосіб організації трафіка, і тут діє незаперечне правило - той, хто виїхав на круг має перевагу. В містах можна часто зустріти жовту подвійну переривчасту лінію. Там рухається громадський транспорт і заїжджати туди (якщо є знак «4+») можна лишь за наявності в салоні машини 4-х і більше пасажирів.

З 1 березня 2011 року в Ізраїлі ввели нову систему дорожніх знаків, яка повністю відповідає Віденській конвенції. Кількість знаків збільшилась з 188 до 257. Від застарілих (наприклад, «Літаки, що низько летять») шляховики відмовились, в той самий час додавши нові. Всі дороговкази - міжнародного зразка, а написи продубльовані на 3-х мовах - арабській, івриті й англійській.

О иностранном происхождении знаков напоминает лишь характерная арабская вязь

Про іноземне походження знаків нагадує лише характерна арабська в'язь

Звертайте увагу на смугові світлофори: дуже часто для дороги з трьома рядами працюють три окремі електронні указателя. На дорогах іудейської держави не застосовується знак «Головна дорога»; замість нього діє правило «Перешкоди справа». Замість знаку «STOP» використовується червоний восьмикутник із зображенням долоні.

До речі, при зупинці чи поломці на дорогу варто виходити тільки в яскраво-салатовому світловідбивному жилеті. За його відсутність теж можуть оштрафувати.

В городах можно встретить второстепенные дороги, проложенные в явно горном стиле

В містах можна зустріти другорядні дороги, прокладені в чітко гірському стилі

Обмеження швидкості в Ізраїлі - 50 км/год в місті і 90 км/год на трасі. Звичайна швидкість руху за містом - 100 км/год, і ці обмеження хвацькі водії компенсують активним «азіатським» маневруванням, різкими прискореннями/гальмуваннями і частим використанням звукового сигналу.

Неаккуратная парковка стоила водителю зеркала

Неакуратна парковка коштувала водію дзеркала

В Ізраїлі обов'язково пристібати ремені безпеки навіть на задніх сидіннях. Поліцейські можуть навіть перевірити, чи пристебнуті ли пасажири в екскурсійному автобусі. Причому штраф буде платити як водій, так і недбайливий турист. Також в Ізраїлі заборонено використання мобільника за кермом. Дуже цікавий нюанс, за який нерідко штрафують «наших» - кермо обов'язково треба тримати двома руками. Машини тонувати не можна, тому руки драйвера добре видно - помітив поліцейський хват однією лівою, готуйся платити 40 шекелів (92 грн).

Керувати машиною можна, випивши 2 келихи пива, однак перевищення алкоголю в крові спричинить великий штраф. Також не можна кидати сміття (особливо недопалки) з вікон машини.

Поліція і штрафи

Взявши автомобіиль напрокат, завжди майте при собі водійське посвідчення, страховку і техпаспорт. Їх відсутність полегшить кишеню на 100 шекелів (230 грн.)

Найголовніше ж правило при спілкуванні с полісменом (частіше за все - на хорошому англійському) - не пропонувати вирішити питання «на місці, полюбовно». Ізраїльскі гаїшники не беруть гроші і навіть натяк на хабар практично однозначно спричинить арест. В цілому ж, поліцейські досить поближливо ставляться до туристів за кермом, особливо якщо ті скоїли дрібне порушення через незнання і при цьому не «бикують». Якщо ж справа все ж дійшла до фінансових стягнень, то віддати кровні офіційно можна на місці.

Традиційно для більшості країн світу найбільш жорстоко в Ізраїлі карають за нетверезий драйв - позбавлення прав на декілька років і штраф в 21 000 шекелів (48 300 грн). Проїзд на червоне світло обходиться в 1000 шекелів (2300 грн). Штраф краще оплатити якомога швидше - через 3 місяці він збільшиться в половину. Перевищення швидкості на 21-30 км/год «коштує» 750 шекелів (1725 грн).

Парковка і заправка

Найбільш складна парковка традиційно в історичних і туристичних центрах.

Израильские водители – асы парковки

Ізраїльскі водії - аси парковки

Наприклад, навіть в околиці Старого Міста в Єрусалимі в'їзд заборонений всьому приватному транспорту.

Машина на тесных улицах Старого Города (Иерусалим)

Машина на тісних вулицях Старого Міста (Єрусалим)

Для розуміння того, де можна стати, а де ні, треба дивитись на бордюр. Відсутність кольору дозволяє безкоштовну парковку, червоно-біла смуга категорично забороняє, синя знову-таки дозволяє - але за гроші.

Паркомат в Иерусалиме. Хорошо видны разные типы окрасок бордюров

Паркомат в Єрусалимі. Добре видно різні типи кольорів бордюрів

Оплатитиь паркінг можна як в паркоматі, так і за допомогою стоянкового талону «Easy Park». За дотриманням правил уважно слідкують поліцейські, і варто запізнитись до машини всього на 15 хвилин, її одразу ж евакують. За 18 шекелів (41,4 грн) можна стояти близько години.

Паркомат нового образца в Иерусалиме

Паркомат нового зразка в Єрусалимі

Особливо жорстко інспектори карають за парковку на місці для інвалідів - 500 шекелів (1150 грн.)

Паркинги для инвалидов водители занимать обычно не рискуют

Паркінги для інвалідів водії займати зазвичай не ризикують

Штраф зазвичай надсилають в прокатну фірму, й оплатити його доведеться при поверненні «залізного коня». У великих мегаполісах є великі підземні паркінги - кількість вільних місць на них легко дізнатися через електронні інформаційні щити.

Информационный щит парковки в Тель-Авиве-Яффо

Інформаційний щит парковки в Тель-Авівеі-Яффо

Бензин, як і більшість товарів в Ізраїлі, досить недешевий. За літр 95-го треба заплатити 7,22 шекелі (16,6 грн). При цьому не забудьте повернути машину в прокат з повним баком бензину - тобто так, як і брали.

Заправка в в Тель-Авиве-Яффо

Заправка в  Тель-Авіві-Яффо

Теги: автоподорож, відпочинок, Ізраїль, літо

Читайте також:
26.03.2015
90% доріг повинні бути відремонтовані за три місяці
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
30.01.2015
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
Любителям Карпат - Славсько
24.01.2015
Любителям Карпат - Славсько
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
більше новин »
Коментарі відвідувачів

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

 Історія Ніжина нараховує більше тисячі років, а його поява вчені пов'язують з градобудівельною діяльністю київського князя Володимира Святославовича (кінець Х століття). Найстародавніше місто часів Київської Русі. З його біографією пов'язані імена таких видатних діячів вітчизняної культури і науки, як М. В. Гоголь, Л. І. Глібов, Є. П. Гребінка і багато інших. 

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

  Свалява - один із найвідоміших бальнеологічних курортів Закарпаття. Місто  розташоване на висоті близько 300 м над рівнем моря в мальовничій долині ріки Латоріца, оточеній горами.  

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Палац Шенборнів є одним із наймальовничіших серед палаців Закарпаття, які ще збереглися. Розташований в невеликому селі Карпати (Берегвар) між Мукачево і Свалявою.

Одеса - «перлина біля моря»

Одеса - «перлина біля моря»

Після захоплення фортеці Хаджибей у російсько-турецькій війні віце-адмірал Йосиф ДЕ Рібас вирішив поставити тут головне місто-порт на Чорному морі. І от, з  легкої руки Катерини ІІ, 2-го вересня 1794 року вважається днем народження міста Одеса. Вдало розташована географічно, Одеса швидко перетворилася з невеликого поселення у торговельний, промисловий і науковий центр європейського значення.

Подорож в Богуслав

Подорож в Богуслав

 На найпівденнішій окраїні Київської області, в 183-х км. від Києва, на берегах  Росі розташоване місто Богуслав. Згідно записів Іпатіївського літопису, в 1032 році Ярослав Мудрий посилював південні кордони Київської держави, побудувавши низку укріплень по річці Рось. Найбільшими із них Біла Церква, Корсунь і Богуслав.  

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Найбільший райцентр Київської області, розташований на р. Рось, на трасі Е95 Київ-Одеса. Біла Церква виникла на місці міста, заснованого київським князем Ярославом Мудрим і називався Юрьев.В 13 столітті був зруйнований монголо-татарами.

Любителям Карпат - Славсько

Любителям Карпат - Славсько

 Славсько відоме всім гірськолижникам і любителям Карпат тим, що саме тут знаходиться Мекка українських гірськолыжников - гора Тростян ( місце тренувань радянської збірної). Висота гори 1232 метри. Розташоване Славсько в 140 км. від Львова на висоті 750 метрів над рівнем моря, в долині річок Опір і Славської. Поряд знаходиться історичне село Тухля, описане в книзі І.Франка "Захар Беркут". 

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

 У кожного поважаючого себе флагмана німецького автопрому є свій музей. 

Санторіні - один із загадкових островів Греції

Санторіні  - один із загадкових островів  Греції

 Санторіні - це дуже відомий і найзагадковіший острів Греції. Пейзажі острова стали візітною карткою країни. Знаходиться він на південній околиці групи Кікладських островів. 

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта