У яких випадках можливі відмови у виплатах за ОСАЦВ

За матеріалами сайту: www.dengi.ua

Щоб відмовити у виплаті за ОСАЦВ, у страхувальників є зовсім небагато причин. Їх може бути всього десять, половина з них - найбільш небезпечні.

1. Немає провини - немає виплати

В першу чергу страхувальник не заплатить гроші потерпілому, якщо другий учасник ДТП, який має поліс ОСАЦВ, не є винним у виникненні ДТП. Відмітимо, що на страхування КАСКО це обмеження не розповсюджується.

Що робити: якщо страхувальник відмовляє, коли провина другого водія так і не доведена, або неочевидна, потерпіла сторона може замовити додаткову експертизу та аналіз обставин ДТП, у тому числі, в судовому порядку. Єдине "але" - це може зайняти 1-2 місяці.

ОСАГО

Якщо ж винні обидва водії, то виплати здійснюються обом сторонам (звісно, за наявності в кожної з них полісу ОСАЦВ) пропорційно ступеню провини кожного учасника. Ступінь провини, а це означає й розмір відшкодування, може визначити тільки суд, і від його рішення буде "танцювати" страхувальник. Тобто, простіше кажучи, якщо суд скаже, що провина - 50/50, то кожній стороні компенсують 50% збитків.

2. У винного немає ОСАЦВ

Якщо винний у ДТП не мав поліса ОСАЦВ, то немає й страхувальника, до котрого можна піти за виплатою. Якщо ж на "винне" авто є поліс ОСАЦВ 3-го типу (у ньому вказується конкретне авто і від 1 до 5 водіїв), але під час ДТП за кермом знаходився той водій, який у полісі не був вказаний, то страхувальник платити також не зобов'язаний.

Що робити: Слід швидко отримати усі необхідні папери (див. причину 4). І одразу ж звернутися до МТСБУ з заявою та пакетом зібраних документів - Моторно-транспортне бюро у такому випадку заплатить із своїх спецфондів.

3. Потерпілий був п'яним

Якщо винуватець аварії керував автомобілем у нетверезому стані, то це не звільнює страхувальника від обов'язку компенсувати шкоду. Інша справа, якщо був п'яним сам потерпілий. "У цьому випадку, як правило, виноситься постановлення суду про провину обох учасників ДТП. Відповідно, виплата не здійснюється", - попереджує старший спеціаліст врегулювання страхових справ СК "ІНГО Україна" Маріана Завадська.

Що робити: Нетверезість не тільки повинна бути відмічена співробітниками ДАІ в протоколі з місця ДТП, але й доведена. Причому, "дмухнути у трубочку" - це ще не все, необхідний медичний висновок, від котрого відштовхнеться суд, а, відповідно, й страхова компанія. Без експертизи потерпілому не можуть "пришити" обвинувачення в пияцтві, а це значить, і не мають права відмовляти у виплаті. Так що, якщо потерпілий впевнений у собі - одразу ж після ДТП слід пройти медекспертизу та довести факт своєї тверезості.

4. Не зібрали документи

Страхова виплата не буде здійснена і в тому випадку, якщо потерпілий не надав документи, передбачені ст.35 закону про ОСАЦВ: заяву, первинну та розширену довідку ДАІ, постановлення суду.

Що робити: Потрібно швидко отримати всі потрібні папери (наприклад, максимально прискорити судовий розгляд, при цьому бути присутнім на засіданнях, а, за необхідності, й на судових експертизах). Звичайно, страхувальник, можливо, вимагатиме документи, які не стосуються справи, але це можна оскаржити або в МТСБУ, котре "натисне" на страхову компанію, або через суд.

5. Розрахунок на місці

Не буде платити страхувальник і у тому випадку, коли сторони домовилися між собою та розрахувалися на місці. Правда, якщо докази цьому є тільки словесні, немов: "Я Іванові Івановичу заплатив гроші, і ми роз'їхалися", то теоретично потерпілий може стягнути відшкодування і зі страхової компанії, яка продала поліс ОСАЦВ винуватцю аварії.

Що робити: Відмовити за цією причиною страхувальник може лише за наявності розписки, а також свідків (наприклад, інспекторів ДАІ, які оформлювали ДТП або очевидців аварії), котрі можуть підтвердити факт розрахунку "на місці". В іншому випадку всі заяви винуватця про те, що він заплатив потерпілому на місці - безпідставні, тому в такій ситуації слід скаржитися в МТСБУ чи подавати до суду, причому, як на страхувальника, так і на винуватця-брехуна.

Багато інших причин не заплатити

Причина п'ята: Про виплату можна й не мріяти, якщо потерпілого та винуватця спіймають на шахрайстві. Зазвичай подібними "розслідуваннями" спочатку займаються спеціальні департаменти при страхових компаніях, котрі проводять додаткові експертизи, уточнюють обставини ДТП. І вже за наявності доказів компанія має право подати до суду за ст.190 Кримінального кодексу, згідно котрої шахраю може загрожувати, як мінімум, штраф у розмірі 850-1700 грн., а у гіршому випадку - і 5-12 років ув'язнення.

Що робити: У тому випадку, якщо потерпілий не причетний, а йому намагаються "пришити" спільництво - необхідно заручитися допомогою адвоката та судитися зі страхувальником. Якщо ж шахраєм визнали винуватця ДТП, відшкодування повинно компенсувати МТСБУ.

Причина шоста: Страхова компанія не відшкодовує втрату товарної вартості авто. Це означає, що потерпілій стороні будуть відшкодовані витрати на ремонт автомобіля в межах страхової суми. Але здешевлення авто через "пережиту" ним аварію не відшкодують. Сильніше за все це б'є по кишені власників нових автомобілів. Бо навіть якщо машині повернули первинний зовнішній вигляд, аварія все одно буде фігурувати в її історії, а це вплине на ринкову ціну за можливого перепродажу.

Що робити: Суперечка зі страховою компанією в подібній ситуації, як правило, зводиться до того, що потерпілий не згоден із сумою виплати, вважаючи її заниженою. Тому, щоб довести втрату товарної вартості, проводиться оцінка за спеціальною "Методикою товарознавської експертизи та оцінки КТЗ". Вона покаже, скільки у загальному об'ємі шкоди складає ціна ремонту, а скільки - падіння вартості авто на вторинному ринку. "Якщо ж факт втрати товарної вартості має місце, шкода від втрати товарного вигляду в порядку громадянського розглядання справи можна стягнути зі сторони, яка винувата в ДТП", - рекомендує молодший юрист ЮФ "ILF" Ліна Соловей. Наскільки перспективним є такий процес - кожен вирішує сам.

Причина сьома: Якщо автовласник придбав ОСАЦВ за демпінговим тарифом (досі немало компаній продає "автоцивілку" на 20-30% дешевше, ніж це дозволено законодавством), то поліс можуть визнати недійсним і виплати не буде. Виглядати це може наступним чином: страхувальник виголошує, що агентом, який продав поліс, договір складений із порушеннями законодавства (невірно розрахований страховий тариф), відповідно, він не має юридичної сили, а значить відповідальність винуватця, по суті, під час ДТП не була застрахована.

Що робити: За словами юристів, навіть якщо страхувальник намагатиметься визнати договір недійсним через суд, шансів на успіх практично немає. "З юридичної точки зору, такі позови не мають перспективи, оскільки ціна послуги сформована самим страхувальником і добровільно узгоджена сторонами, що в повній мірі відповідають вимогам ст. 203 ДК України стосовно дійсності угоди", - каже адвокат, старший партнер юридичної фірми LCF Law Group Артем Стоянов. Але навіть у тому випадку, якщо страхувальник зможе домогтися анулювання договору, потерпілий має повне право звернутися за виплатою в МТСБУ.

Причина восьма: У законі про ОСАГВ є каверзна стаття 38, яка визначає випадки, у котрих страхова компанія, виплативши потерпілому, має право стягти суму виплати з винуватця (регрес). Зокрема, регресний позов можливий, якщо водій був нетверезим, у нього були відсутні права та ін. Однак потерпівші часто скаржаться, що деякі страхувальники, посилаючись на цю статтю, відмовляють у виплаті. Особливо часто відмовляють, якщо винуватець був п'яним чи не написав вчасно заяву про ДТП.

Що робити: Відповідь однозначна - звертатися до МТСБУ. Про відмову у виплаті страхова компанія повинна повідомити страхувальника в триденний термін у письмовому вигляді, і обов'язково посилатися на пункти законодавства. Якщо ж терміни та форма повідомлення порушені, відмову можна оскаржувати. А враховуючи, що вищезазначені норми ст.38 не можуть бути підставами для відмови, МТСБУ гарантовано встане на сторону потерпілого.

Причина дев'ята: Згідно Постановлення Кабміну N1306 від 10.10.2001, ДТП класифікується як пригода під час руху транспортного засобу, у результаті котрого нанесені збитки майну чи/або здоров'ю. Тому, якщо авто винуватця знаходилося на парковці, а його власник відчинив дверцята та пошкодив машину, яка їде, страхувальник може використати це як підставу для відмови. Але ж з іншого боку, процес дорожного руху - це широкий термін, який охоплює та включає в себе не тільки пересування автомобіля, але й стоянку, зупинку, посадку та висадку пасажирів і т.п. Відповідно, обмовка дуже слизька і її можна оскаржувати.

Що робити: Вимагати обгрунтовування відмови з посиланням на законодавчі норми, і з цією відмовою звертатися до МТСБУ.

Причина десята: Виплати не буде і у тому випадку, якщо пасажири авто, потерпівші в ДТП, вже були застраховані від нещасних випадків на транспорті. У цьому випадку збитки будуть відшкодовані ним саме за цим полісом, а не за ОСАЦВ.

Що робити: В принципі, в цьому випадку відмова не є смертельною. Бо якщо за ОСАЦВ ліміт виплати на 1 потерпілого - 100 тис. грн., то за страхування від нещасних випадків він може досягти 200-300 тис. грн.

Що робити у випадку непогодження з відмовою?

1. Провести додаткову експертизу обставин ДТП.

2. Вимагати від ДАІ доказів нетверезості/відсутності прав у момент аварії.

3. Вимагати доказову експертизу втрати товарної вартості авто.

4. Перевірити, чи повідомив страхувальник про відмову у 3-денний термін та чи обгрунтував саму відмову нормами закону.

5. Звернутися зі скаргою до МТСБУ та з позовом до суду.

Резюме: За отримання виплати за ОСАЦВ Моторно-транспортне бюро - головний спільник потерпілого. До суду також йти можна - але тільки після того, як звернення до Бюро не дали бажаного результату.

Читайте також:
Неприємний сюрприз для власників незастрахованих автомобілів
30.08.2016
Неприємний сюрприз для власників незастрахованих автомобілів
КАСКО дешевшає і стає сезонним
08.02.2013
КАСКО дешевшає і стає сезонним
Із завтрашнього дня отримати гроші по автостраховці стане простіше
04.02.2013
Із завтрашнього дня отримати гроші по автостраховці стане простіше
«Зелена карта» дорожчає
02.02.2013
«Зелена карта» дорожчає
Скільки коштуватиме застрахувати авто в 2013 році
05.01.2013
Скільки коштуватиме застрахувати авто в 2013 році
Страхування автодилерів
04.12.2012
Страхування автодилерів
Інтернет-магазини, які дозволяють замовити й оплатити автостраховку
23.11.2012
Інтернет-магазини, які дозволяють замовити й оплатити автостраховку
Новинки закону про автострахування
21.11.2012
Новинки закону про автострахування
7 міфів про страховки КАСКО
14.10.2012
7 міфів про страховки КАСКО
більше новин »
Коментарі відвідувачів
16.02.2017 Александр
Спасибо за полезную и интересную информацию. Оформить страховки каско и осаго сейчас очень легко. Во-первых, существует огромное количество страховщиков, предлагающих эти виды полисов страхования. Застраховаться можно непосредственно посетив представительства страховых компаний, а можно это сделать, не выходя их дома через интернет, оформив он-лайн страховку: vse-o-strahovanii.ru
20.01.2016 алексей
Я получил страховку и через 5 мин попал в аварию, я виновен в ДТП, моя страховая компания отказывается выплачивать потерпевшей стороне, ссылаясь на то что мая страховка не действительна, хотя у нас одна страховая компания,
09.06.2015 Артем
Я попал в аварию. Я пострадавший. У водителя, который виновен, закончилась страховка. Получилось так, что виновник мне пообещал отремонтировать машину за свой счет, но в последующем пропал. Я обратился в страховую компанию. Документы все собрал. Подали иск на страховую компанию виновника. Мне пришел отказ ссылаясь на то, что страховка закончилась и такое прочее и выплачивать не будут мне ущерб. Что делать?
29.01.2015 андрей
страховая не хочет выплачивать мне страховку потому что второй участник скрылся а номер я запомнил потом через гаи его нашли но страховая ссылается на то что не известен водитель во время дтп что делать?
19.08.2014 ilgiz_2001201
на лобовое стекло попал камень из под колес встречного авто стекло треснуло как поступить
20.04.2014 Авилов Александр Геннадьевич
выплатят страховку осаго если пострадавший отказался от мед.экспертизы при дтп и был не вписан в страховку?

Як вибрати автостраховку

Як вибрати автостраховку

Купуючи автостраховку, кожен з нас керується своїми критеріями:  хтось шукає рейтинги надійності страхових компаній, хтось прислухається до порад друзів, хтось іде до найближчого агента або взагалі купує поліс у першої  машини, що попалася, на дорозі

Страхова компанія "Країна"

Страхова компанія "Країна"

Страхова компанія "Країна" - надійний партнер порталу www.autoexpert.іn.ua

«Зелена карта» дорожчає

«Зелена карта» дорожчає

З 2 лютого Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) вводить нові тарифи для виїжджаючих за кордон на автотранспорті.

Страхові посередники - хто вони?

Страхові посередники - хто вони?

Формально, редакція діючого Закону України "Про страхування" виділяє всього два види страхових посередників: страхових агентів і страхових (перестрахувальних) брокерів

Із завтрашнього дня отримати гроші по автостраховці стане простіше

Із завтрашнього дня отримати гроші по автостраховці стане простіше

Набирає чинності закон, що змінює правила роботи ОСЦПВ

Страхування автодилерів

Страхування автодилерів

Розвиток страхового ринку в Україні й СНД іде приблизно по одному сценарію...

Чого нам варто будинок побудувати, або Скільки коштує створення й обслуговування страхової компанії

Чого нам варто будинок побудувати, або Скільки коштує створення й обслуговування страхової компанії

Сьогодні ми говоримо з новачками та про новачків ринку, оцінюємо вартість запуску власної страхової компанії у сучасних умовах для інвестора.

Соціальні мережі у страхуванні або Чи можна заробити на продажі автостраховок, сидячи за комп'ютером?

Соціальні мережі у страхуванні або  Чи можна заробити на продажі автостраховок, сидячи за комп'ютером?

Загальновідомою тенденцією розвитку збутових мереж є заміна традиційних способів продажів он-лайн технологіями

Президент підписав зміни до закону про страхування наземних транспортних засобів

Президент підписав зміни до закону про страхування наземних транспортних засобів

Президент України Віктор Янукович 30 липня підписав закон № 5090-VI Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСАЦВ).

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта