Свалява – мальовниче джерело здоров'я

За матеріалами сайту: www.autoexpert.in.ua

Автор: Олена Петренко, всі статті автора

Свалява - один із найвідоміших бальнеологічних курортів Закарпаття. Місто  розташоване на висоті близько 300 м над рівнем моря в мальовничій долині ріки Латоріца, оточеній горами.

Назва міста походить від слова «сіль» (в тому сенсі, що тут знаходяться соляні мінеральні джерела ) і використовується з тих часів, коли Свалява була центром експортування солі в сусідні держави.

Перші згадки про Сваляву датуються XII століттям, тому і вважається, що Свалява була заснована в XII столітті. Згідно свідчень королівської грамоти до 1264 року Свалява знаходилась в складі Галицько-Волинського князівства. В XIII столітті місто перейшло до рук угорських королів, які дарували його різним магнатам. Про Свалявське джерело мінеральної води вперше згадується у звіті  для короля Матяша в 1463 році.

З XVI століття місто стало власністю трансильванських князів.

Свалява

У 1657 році Сваляву спустошили війська польського магната Любомирського. Після визвольної війни 1703—1711 рр. місто стало власністю королівської скарбниці. В 1709 році це джерело відвідав Ракоці Ференц IIголова Мукачевського герцогства.

Історія мінеральної води Свалява, як й інших відомих мінеральних вод цього краю (Полянської, Плосківської, Оленівської, Лужанської), тісно пов'язана з періодом існування Мукачевсько-Чинадіївської домінії,  і в 1728 році перейшла у володіння династії Шенборнів на Закарпатті. Розквіт домінії починається з першої половины XIX століття. Саме в цей період в Сваляві було створено державне арендне підприємство для розливу мінеральних вод Шенборна Бухгейма Фрідріха Кароля. В його володінні були практично всі джерела найбільш цінних вуглекислих гідрокарбонатних вод Свалявського краю.

Свалява

Свалява

На гербі міста 1843 року — в червоному полі із зеленою основою стоїть людина в білому одязі і ллє мінеральну воду в дубову бочку. На печаті 1804 року зображений лев, який стоїть, тримаючи квітку.

Свалявська мінеральна вода експортувалась в Відень і  Париж. В 1842 році в Будапешті вона була визнана однією із кращих за своїми смаковими якостями, а в 1855 році отримала золотий диплом на виставці вод Європи в Парижі.

гора Стой

Свалява

Після звільнення від фашистських військ в 1944 році, територія Закарпаття ввійшла в вклад України.

Курорт Свалява не випадково такий популярний серед туристів і відпочиваючих. Адже він славиться тим, що на його території знаходиться близько ста джерел мінеральних солей, а це третина від всіх існуючих в Закарпатті. Околиці міста багаті на джерела лужно-вуглекислих вод типу «Боржомі». Біля них створені санаторії «Поляна», «Сонячне Закарпаття», «Квітка Полонини», де хворих лікують мінеральною водою, придатною для ванн і пиття. Всі санаторії Сваляви розташовані за межею міста в навколишніх селах: Голубине, Солочин, Поляна. Санаторії і пансіонати з лікувально-оздоровчою метою використовують вуглекислотні гідрокабонатно-натрієві мінеральні води «Поляна Квасова», «Поляна-Купель», «Лужанська».

Відпочинок в Сваляві це не тільки оздоровчі заходи, але і чисте гірське повітря первісної природи.

Теги: автоподорож, відпочинок, зима, літо, Свалява

Читайте також:
26.03.2015
90% доріг повинні бути відремонтовані за три місяці
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
30.01.2015
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
Любителям Карпат - Славсько
24.01.2015
Любителям Карпат - Славсько
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
більше новин »
Коментарі відвідувачів

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

 Історія Ніжина нараховує більше тисячі років, а його поява вчені пов'язують з градобудівельною діяльністю київського князя Володимира Святославовича (кінець Х століття). Найстародавніше місто часів Київської Русі. З його біографією пов'язані імена таких видатних діячів вітчизняної культури і науки, як М. В. Гоголь, Л. І. Глібов, Є. П. Гребінка і багато інших. 

Любителям Карпат - Славсько

Любителям Карпат - Славсько

 Славсько відоме всім гірськолижникам і любителям Карпат тим, що саме тут знаходиться Мекка українських гірськолыжников - гора Тростян ( місце тренувань радянської збірної). Висота гори 1232 метри. Розташоване Славсько в 140 км. від Львова на висоті 750 метрів над рівнем моря, в долині річок Опір і Славської. Поряд знаходиться історичне село Тухля, описане в книзі І.Франка "Захар Беркут". 

Автоподорож в стародавнє місто Путивль

Автоподорож в стародавнє місто Путивль

 Путивль розташований в надзвичайно мальовничій місцевості. Місто-фортеця  виникло на високому березі річки Сейм на декількох схилах, які розділені глибокими байраками. Ними колись протікали річки Путивлька, Кринка і велика кількість безіменних струмків. Оолиця Путивля на правому березі Сейма були вкриті дрімучими лісами, де водились ведмеді, вовки, лосі, дикі кабани. 

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Найбільший райцентр Київської області, розташований на р. Рось, на трасі Е95 Київ-Одеса. Біла Церква виникла на місці міста, заснованого київським князем Ярославом Мудрим і називався Юрьев.В 13 столітті був зруйнований монголо-татарами.

Ялта - сонячне місто

Ялта - сонячне місто

Ялта - найпопулярніший із кримських курортів, справедливо називають столицею Південного берегу Криму. Місто Ялта розташоване на 86 км від Сімферополя, на 40 км західніше Алушти, і на 80 км від Севастополя у великому, поверненому до моря амфітеатрі, між мисами Ай-Тодор на заході та Монтедор на сході. З північного заходу й півночі Ялта обгороджена високим 1.400-метровим гірським масивом, який рятує її від холодів.

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Палац Шенборнів є одним із наймальовничіших серед палаців Закарпаття, які ще збереглися. Розташований в невеликому селі Карпати (Берегвар) між Мукачево і Свалявою.

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

 У кожного поважаючого себе флагмана німецького автопрому є свій музей. 

Гірськолижний курорт Буковель

Гірськолижний курорт Буковель

 Гірськолижний курорт Буковель - один із найбільш популярних гірськолижних курортів України, який унікально поєднує т в собі тишу і спокій з чудовими умовами для спорту і відпочинку. Він розташований в 30 км від Яремчі і в 110 км від Івано-Франківська в селі Поляниця Івано-Франківської області. Завдякия ефективній роботі з підготовки трас (снігові пушки, ратраки), хороше снігове покриття тут зберігається з грудня доо кінця квітня. 

Подорож в Богуслав

Подорож в Богуслав

 На найпівденнішій окраїні Київської області, в 183-х км. від Києва, на берегах  Росі розташоване місто Богуслав. Згідно записів Іпатіївського літопису, в 1032 році Ярослав Мудрий посилював південні кордони Київської держави, побудувавши низку укріплень по річці Рось. Найбільшими із них Біла Церква, Корсунь і Богуслав.  

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта