Історія Закарпаття: палац Шенборнів

За матеріалами сайту: www.autoexpert.in.ua

Автор: Олена Петренко, всі статті автора

Палац Шенборнів є одним із наймальовничіших серед палаців Закарпаття, які ще збереглися. Розташований в невеликому селі Карпати (Берегвар) між Мукачево і Свалявою.

Перш, ніж говорити про палац, доцільно пригадати історію його хазяїв – роду Шенборнів. До початку 13 ст. Мукачево-Чинадієвська доміні (куди входили і землі сучасного Мукачевського району) належала представникам роду Ракоці, однак після антигабсбургського повстання Ференца Ракоці ІІ ця територія передається у довічне володіння коронному канцлеру Лотару Шенборну, підтвердження чому – дарчий лист, підписаний австрійським цісарем Карлом VI  13 липня 1728 року.

Замок Шенборнов

Після смерті Лотара Шенборна його спадкоємцем стає Фрідріх Карл Шенборн, який зайнявся процесом заселення гірських сіл німецькими колоністами. Мукачево отримує від графа привілегії, які значно заохочують торгівлю, землеробство, ремісництво. Домінія Шенборнв стає великим постачальником сільськогосподарської продукції, молокопродуктів, винограду, шкіряних виробів.

Представники роду Шенборнів продовжують управляти Мукачево-Чинадієвською домінією до самого закінчення Першої світової війни. Згідно земельної реформи, проведеної урядом Чехословаччинии, Мукачево-Чинадієвська домінія була ліквідована. Останні Шенборни полишили Закарпаття напередодні Другої світової війны, але оставшийся після них палац гідно поповнив список видатних архітектурних споруд України.

Шенборни частенько приїжджали сюди пополювати і відпочити. В цих цілях в урочищі Берегвар спочатку був споруджений дерев'яний мисливський будиночок – літня резиденція, куди  запрошували дворян з усієї імперії.

Замок Шенборнов

Пізніше на місці дому виник палац в романтичному стилі, близький за стилем до архітектури французького ренесансу. Палац був зведений графом Бухеймом Шенборном у 1890 – 1895 роках.

Палац Шенборнів, як і багато європейських палаців того часу, мав так звану астрономічну структуру. Так, кількість вікон в палаці відповідає кількості днів в році – 365, 52 кімнати  ніби символізують кількість тижнів у році, 12 входів-виходів – 12 місяців. Асоціативний ряд можна продовжувати фактично по кожної деталі палацу. Двері входів і вікна над ними прикрашені вітражами на біблейну тематику. Над спорудою палацу височіють 4 вежі різної форми, на кожній із яких закріплений флюгер з вирізаною датою його будівництва – 1890 рік.

З палацом графів Шенборнів пов'язана велика кількість легенд.

«Источник молодости и красоты»

Найвідоміша із них, яку розповів дослідник В. Копинець, говорить про ревнивого графа Шенборна, який постійно перевіряв на відданість свою дружину. Одного разу гадалка порадила йому безвідмовний і стовідсотковий спосіб перевірити, чи була дружина відданою: треба попросити її спуститися з Соколових скель (30-метрова скальна стіна напроти палацу). Спустившись зі скель, графиня підтвердить, що ніколи не зраджувала чоловікові. Вона сміливо спустилась вниз, але, не пробачивши чоловіку таке смертельно небезпечне випробування, покинула його. Говорять, що після смерті графині в палаці з'явився її привид – жінка в чорному одязі.

Палац розташований в центрі англійського парку, який займає 19 га. На території парку створено штучне озеро, зовнішні обриси якого першопочатково повторяювали контур Австро-Угорщини. Під час будівництва корпусів санаторію озеро зменшили і змінили форму. Зараз озеро у формі серця.  В саду були зібрані декоративні дерева із багатьох країн світу, які до сьогодні тішать око відвідувача. Тут можна побачити такі рідкісні породи, як: катальпа, самшит, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня-сакура, рожевий бук,  модрина європейська, оцтове дерево й інші екзотичні дерева і чагарники. У саду також знаходиться «Джерелок молодості і краси» з цілющою водою.

Озеро в парке

Говорять, що вода із цього джерела продовжує молодість, подібно до казкових молодильних яблук.

З 1946 року на території палацового комплексу почав свою роботу санаторій "Карпати". Сьогодні палац графів Шенборнів служить одним із корпусів санаторію «Карпати», що спеціалізуються на лікуванні серцево-судинних захворювань.

Будівля палацу з часу свого будівництва практично не змінилась. Сюди приїжджає багато туристів з України і зарубіжжя, особливо багато австрійців, часто нащадки роду Шенборнів.

Замок Шенборнов

Замок Шенборнів

Замок Шенборнов

Замок Шенборнів

Теги: автоподорож, відпочинок, Закарпаття, зима, літо, палац Шенборнів

Читайте також:
26.03.2015
90% доріг повинні бути відремонтовані за три місяці
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
30.01.2015
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
Любителям Карпат - Славсько
24.01.2015
Любителям Карпат - Славсько
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
більше новин »
Коментарі відвідувачів
02.04.2012 Татьяна
Не верьте что есть призрак !!! Я в этом замке ночевала много раз на протяжении 6 лет . нет ничего такого страшного . даже ночью нет ничего подозрительного .Поезжайте отдыхать ! Красота там и тишина . Прямо релакс для души и тела . Воздух там чистейший .

Любителям Карпат - Славсько

Любителям Карпат - Славсько

 Славсько відоме всім гірськолижникам і любителям Карпат тим, що саме тут знаходиться Мекка українських гірськолыжников - гора Тростян ( місце тренувань радянської збірної). Висота гори 1232 метри. Розташоване Славсько в 140 км. від Львова на висоті 750 метрів над рівнем моря, в долині річок Опір і Славської. Поряд знаходиться історичне село Тухля, описане в книзі І.Франка "Захар Беркут". 

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

 Історія Ніжина нараховує більше тисячі років, а його поява вчені пов'язують з градобудівельною діяльністю київського князя Володимира Святославовича (кінець Х століття). Найстародавніше місто часів Київської Русі. З його біографією пов'язані імена таких видатних діячів вітчизняної культури і науки, як М. В. Гоголь, Л. І. Глібов, Є. П. Гребінка і багато інших. 

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

  Свалява - один із найвідоміших бальнеологічних курортів Закарпаття. Місто  розташоване на висоті близько 300 м над рівнем моря в мальовничій долині ріки Латоріца, оточеній горами.  

Чи потрібно прогрівати двигун узимку?

Чи потрібно прогрівати двигун узимку?

Ми любимо свої машини та висловлюємо щире бажання піклуватися про них. Для цього взимку багато хто з нас прогріває двигун перед поїздкою, вважаючи, що так для нього краще. Чи дійсно це так?

Лапландія - в гості до Санта Клауса!

Лапландія - в гості до Санта Клауса!

 В Лапландії на Вас чекає краса північної природи, незвичайна гостинність лапландців і високий рівень сервису. Зима в Лапландії починається в жовтні, коли випадає перший сніг (по якому вже можна кататися на лижах). Скоро починаються справжні снігопади, і тоді на маршрути відправляються мотосани, олені і собачі запряжки. 

Як вибрати зимову гуму?

Як вибрати зимову гуму?

Перше, чим потрібно керуватися при виборі гуми - визначити, в яких умовах експлуатуватиметься машина. Шипована гума далеко не завжди має кращі зчіпні властивості. Звичайно ...

Концепт Alpine Utility Vehicle - автомобіль для гірськолижного курорту

Концепт Alpine Utility Vehicle - автомобіль для гірськолижного курорту

Alpine Utility Vehicle Concept - робота Ганса Н. Стіна (Hans N. Steen) з університету мистецтв у Брауншвейгу. Його основне призначення - робота на гірськолижному курорті.

Вихідні в Чернігові

Вихідні в Чернігові

Непоганим варіантом провести вихіодний стане поїздка в Чернігів. Витративши невелику суму, ви зможете відвідати багато цікавих місць, отримати незабутні враження і прекрасно відпочити.Чернігів - місто із стародавньою історією. Настільки стародавньою, що всі дослідники губляться в здогадах - чому він так називається і що означає його назва? 

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Найбільший райцентр Київської області, розташований на р. Рось, на трасі Е95 Київ-Одеса. Біла Церква виникла на місці міста, заснованого київським князем Ярославом Мудрим і називався Юрьев.В 13 столітті був зруйнований монголо-татарами.

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта