Типи кузова

 

Седан

Кузов з двома рядами сидінь і 4 дверима, двоє з яких відповідають задньому ряду сидінь. Багажник виступаючий. Пасажирський салон повністю відокремлений від багажного відділу, а пасажири знаходяться ближче до середини бази, де вплив розгойдування кузова мінімальний - в так званій зоні комфорту. Двигун може розміщуватися поздовжньо чи поперечно, але завжди спереду (за виключенням одиничних морально застарілих моделей). Привід може бути переднім, заднім чи повним. З точки зору стійкості на дорозі й керованості певні переваги мають моделі з поздовжнім розміщенням двигуна і переднім (повним) приводом, що не відключається.

Хетчбек (комбі)

Хетчбе́к[1] (англ. hatchback від hatch - люк і back - ззаду) - назва кузова легкового автомобіля з одним чи двома рядами сидінь, дверима в задній стінці і вкороченим заднім звисом

Закритий двооб'ємний 3-х чи 5-дверний кузов із скісною задньою стінкою і багажником, відокремленим від пасажирського салона декоративними панелями, що легко знімаються. Найкомпактніші хетчбеки мають задню панель, розташовану практично вертикально, як в універсалів. Компонування усіх хетчбеків в переважній більшості однакове: двигун розташований поперечно спереду, привід - передній, або в якості опції - повний з використанням віскомуфти чи механізму, що працює за таким самим принципом. Багажник пристосований також для перевезення вантажу при складених задніх сидіннях

Універсал

Кузов подовжений в задній частині і багажник об'єднаний з пасажирським салоном. Сидіння вантажопасажирського приміщення складаються. Кількість дверей - 5. Заднє скло може розташовуватись вертикально, чи під нахилом (спортуніверсал).

Універса́л (від лат. universalis - «загальний») - тип закритого двооб'ємного вантажопасажирського кузова автомобіля. Є варіантом седана зі збільшеним багажним відділом і додатковими підйомними дверима в задку[

Форма універсала має схожість з седаном, більшість автомобілів з таким кузовом технічно виконані саме на основі седанів. Ключова відмінність полягає в тому, що дах кузова в задній частині продовжений і багажник об'єднаний з пасажирським салоном. Завдяки цьому багажник має більший ніж у седана об'єм.

Від хетчбека універсал відрізняється довжиною заднього звиса - у хетчбека він короткий, а в універсала - як на базовому седані, чи часто довший.

Ліфтбек

Хетчбеком також нерідко називають ліфтбек (англ. liftback - дослівно, «задня частина, що піднімається»).

Між тим, це дещо інший типа кузова, що відрізняється від класичного хетчбека (з скісними задніми дверима) довжиною заднього звиса (у ліфтбека він як у седана, а у «хетча» - коротший), наприклад Іж-Комбі - це, швидче, ліфтбек; а також, відповідно, часто сильніше, ніж у хетчбека, нахиленою задньою стінкою кузова (не завжди).

Присвоєння конкретної моделі позначення «хетчбек» чи «ліфтбек» часто залежить від політики компанії-виробника.

В принципі, хетчбек можна розглядати як варіант ліфтбека з вкороченим заднім звисом (а хетчбек з вертикальною задньою стінкою - як варіант універсала з вкороченим заднім звисом).

Купе

Кузов з двома боковими дверима і щільними посадковими розмірами задніх сидінь (рідше 3 - задні двері об'єднані з багажником). Дах може ззаду плавно спадати, а може бути практично таким самим, як у седана. Число місць - від двох до п'яти. Компонування, як правило, середньомоторне (двигун позаду сидінь водія і пасажира). Багажник відносно невеликий.

Купе́ (від фр. coupé) - тип закритого кузова легкового автомобіля з одним чи двома рядами сидінь, двома дверима і структурно відділеним багажником, зазвичай - вкороченою колісною базою [1], обмеженою комфортабельністю посадки на задньому ряді сидінь за його наявності (т. з. посадкова формула «2+2», 2 повнорозмірні посадкові місця і два обмеженої місткості, або «дитячі») [1], і, як правило, він передбачає спортивні чи люксові (представницькі) риси автомобіля.

Крім того, існує сучасний тип купе з секціями, що додатково відчиняються по ходу руху та знаходяться позаду основних дверей, які слугують для полегшення посадки на заднє сидіння, але не слугують самостійними дверима. Представником цього типу є Mazda RX-8, тип кузова якої вказаний як 2+2 Coupé.

Мінівен

Мінівен (англ. minivan - «невеликий фургон») - легковий автомобіль з однооб'ємним кузовом безкапотного (рідше вагонного) чи півтораоб'ємного компонування, зазвичай з трьома рядами сидінь. Кузов мінівена завжди вище, ніж у звичайних вантажопасажирських кузовів легкових автомобілів типу універсал і хетчбек, оскільки основна споживча властивість мінівена якраз і полягає в максимальному збільшенні внутрішнього об'єму салона, а також у можливості трансформації салона за рахунок легкознімних (іноді поворотних) пасажирських сидінь, що складаються. Доступ до третього ряду сидінь здійснюється через задні зсувні чи двійчасті пасажирські двері. Ранні моделі мінівенів часто обмежувались єдиними задніми пасажирськими дверима, відповідно, по правому борту для правостороннього руху чи по лівому для лівостороннього. До класу мінівенів відносять автомобілі з кількістю пасажирів не більше 8 (з водієм 9 місць). Автомобілі з більшою кількістю пасажирських місць відносять до мікроавтобусів. За останні 20 років мінівен міцно зайняв споживчу нішу між звичайними автомобілями з вантажопасажирськими кузовами, що відносяться до категорії В і мікроавтобусами, що відносяться до категорії D (клас M1).

Закритий однооб'ємний 4-5-дверний кузов з коротким капотом (напівкапотне компонування). Таке компонування дозволяє поєднувати місткість кузова вагонного типу з безпекою і комфортом (перш за все для тих, хто сидить спереду). Схожий на універсал, але вищий. Двигун частіше розміщується спереду і, в залежності від типу привода - поздовжньо у випадку заднього, і поперечно - у випадку переднього. Має три ряди сидінь. Багажний відділ не великих розмірів.

Позашляховик

Двооб'ємний кузов, що має вантажопасажирське приміщення, не відділене перегородкою від сидінь першого ряду. Кількість дверей - 3- 5, одна з яких ззаду. Як правило, великий і комфортний салон. Зазвичай такі автомобілі з великим дорожнім просвітом і мають повний привід (4WD). Це опосередковано пов'язано з розмірами кузова, т.я. кузов такого розміру безперечно є досить важким. SUV (англ. Sport Utility Vehicle - практичний спортивний автомобіль) , всешляховик, паркетник - тип автомобіля, проміжний між позашляховиком і універсалом підвищеної прохідності.

SUV за більшістю характеристик схожі на легкові пасажирські автомобілі. Їх «універсальність» обумовлена здатністю виконувати різноманітні задачі, в тому числі не властиві легковим автомобілям - перевезення великого числа пасажирів (як мінівени), перевезення габаритних вантажів (як універсали), буксирування важких причепів (як пікапи), рух легким бездоріжжям (наприклад, неасфальтованою бетонною дорогою; до справжньої позашляхової їзди більшість SUV нездатні).

Деякі SUV класифікуються не як легкові автомобілі («car»), а як легкі вантажівки (в США; класифікаційна категорія - «light truck») і базуються на платформах пікапів. В той самий час, більшість SUV має несучий кузов - на відміну від традиційних позашляховиків, що мають несучу раму. Моделі з несучим кузовом часто відносять  до кросоверів, а не всешляховиків.

Назва «спортивно-утилітарний» обумовлена тим, що спершу ці автомобілі продавались як засіб для перевезення спорт-інвентарю (велосипеди, байдарки, лижі й інше) під час виїздів на природу.

Пікап

Пікап (від англ. pick-up - піднімати, відривати) - легкий комерційний автомобіль з відкритою вантажною платформою, як правило, є модификацією легкового автомобіля чи позашляховика (всешляховика)

Компактні пікапи

Компактні пікапи є найпоширенішими пікапами у всьому світі. Вони побудовані на рамному шасі з невеликою кабіною, з ресорною підвіскою на задніх колесах і з бензиновими чи дизельними двигунами невеликого об'єма з 4-ма чи 6-ма циліндрами.

Повнорозмірні пікапи (King Size)

Повнорозмерні пікапи - великі машини, зазвичай не менше 5,5 метрів в довжину і близько 2-х метрів в ширину. Основним фактором є «повнорозмірна» 5-місна кабіна з двома рядами сидінь і, у більшості випадків, двома дверима. Основний ринок - Північна Америка. Основні виробники - Ford, General Motors і Dodge. Більше 20 років повнорозмірні пікапи залишались найбільш продаваними машинами в Америці, розходячись тиражами більше 1 мільйона в рік. Поступово в цей сегмент стали проникати японські виробники, хоча такої популярності вони не здобули. Зростання цін на паливо значно знизило інтерес покупців до ненажерливих вантажівок.

Повнорозмірні пікапи розділяють на дві основні категорії:

1-а категорія - легкі версії, позначаються 1500(150) й мають вантажопідйомність 500-1200 кг. Мають повну масу менше 3500 кг і прираховуються до легкових. Сьогодні машини цього класу оснащуються виключно бензиновими двигунами об'ємом 4-6 літрів.

2-а категорія - важкі версії, позначаються 2500(250) - 4500(450). Це вже легкі вантажівки, повна маса перевалює за 3500 кг. Призначені для перевезення у кузові 1100-2700 кг і транспортування важких причепів повною масою 6-11 тон. Машини оснащуються як бензиновими двигунами об'ємом 5,4-6,8 літрів, так і дизельними об'ємом 5,9-7,3 літра.

Вантажний автомобіль на базі легкового. Відкрита вантажна платформа відокремлена від приміщень водія жорсткою стаціонарною перегородкою. Має 2 чи 4 дверей (і відповідно 1 чи 2 ряди сидінь).

 

 

Читайте також:
Значення значків на приладовій панелі автомобіля, про яких ви завжди соромилися запитати
09.09.2016
Значення значків на приладовій панелі автомобіля, про яких ви завжди соромилися запитати
Этапы развития полного привода
12.06.2014
Этапы развития полного привода
Розвиток системи ABS: з літака в автомобіль
16.12.2013
Розвиток системи ABS: з літака в автомобіль
Что значит цвет дыма из выхлопной трубы?
19.07.2013
Что значит цвет дыма из выхлопной трубы?
Audi - провідний бренд в технологіях освітлення
06.02.2013
Audi - провідний бренд в технологіях освітлення
Німці придумали кермо майбутнього
25.01.2013
Німці придумали кермо майбутнього
Toyota і Audi покажуть на CES 2013 самокеровані автомобілі
05.01.2013
Toyota і Audi покажуть на CES 2013 самокеровані автомобілі
Google Maps і Places з'являться в нових автомобілях Kia
04.01.2013
Google Maps і Places з'являться в нових автомобілях Kia
Автомобілі Hyundai можна буде відкривати смартфоном
27.12.2012
Автомобілі Hyundai можна буде відкривати смартфоном
більше новин »
Коментарі відвідувачів

Варіатор: в чому він виграє у механіки і автомата?

Варіатор: в чому він виграє у механіки і автомата?

 Як правило, механічна коробка легкового автомобіля має п'ять швидкостей, автоматична – до вісьмох, а варіатор – нескінченну множину. Отже, що ж це таке – варіатор, і в чому його перевага перед механікою і автоматом? 

Залежна підвіска

Залежна підвіска

  Залежна підвіска - це конструкція, в якій обидва колеса однієї вісі автомобіля пов'язані між собою жорсткою балкою. При наїзді на нерівність дороги одного із коліс, друге відхиляється на той самий кут.  

Мінімальний розмір протектора

Мінімальний розмір протектора

По всій Європі мінімальна глибина протектора для літніх та зимових шин складає 1,6 мм.

Гідротрансформатор

Гідротрансформатор

Гідротрансформатор використовується в автоматичній КПП для з'єднання колінчастого валу двигуна із вхідним валом КПП

Таблиця поділу на класи

Таблиця поділу на класи

Загальноприйнята таблиця поділу на класи, яка прийнята на ринку імпортерів і професіональних автодилерів України

Автоматична коробка передач: переваги та недоліки

Автоматична коробка передач: переваги та недоліки

Хоча надійність автоматичних коробок передач і стала набагато вищою, серед агрегатів автомобіля вони залишаються найбільш вразливими.

Електромотори в автомобілях: будова і тенденції розвитку

Електромотори в автомобілях: будова і тенденції розвитку

Електромобілі та гібриди роблять наше життя цікавішим, а інженерів змушують розроблювати нові конструкції та висувати нові ідеї. Autoexpert.in.ua вирішив розібратися в конструкціях електромоторів і довідатися останні тенденції в цій сфері.

Все про шини

Все про шини

Шини проектуються таким чином, щоб бути максимально безпечними навіть у екстремальній ситуації. Щоб вони завжди надійно виконували свою роботу потрібно вміти правильно вибирати та слідкувати за шинами. Знання особливостей шин стане запорукою спокою за кермом.

Анатомія автомобіля [4]: паливний фільтр

Анатомія автомобіля [4]: паливний фільтр

Продовжуючи анатомічну тему будови автомобіля, нам потрібно знайти об'єкт порівняння для паливного фільтру, саме про нього та про симптоми його захворювань піде мова у цій статті.

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта