Маленький світ Вилково

За матеріалами сайту: www.autoexpert.in.ua

Унікальна природа Дунайського біосферного заповідника, привітні жителі і незвичайні вулиці,  якими можна рухатися… тільки на човнах. Це Вилкове.

Невелике містечко Одеської області розташувалося на багаточисленних рукавах 75-кілометрової дельти Дуная, що впадає в  Чорне море. Вилкове умовно можна розділити на дві частини – стару і нову. Стара знаходиться на воді – і саме це чудове місце стало метою подорожі журналістів «Автоексперта».

Історія на воді

За словами істориків, люди в дельті Дунаю жили ще до нашої ери. Вперше ж про цей край згадується в знаменитому літописі «Повість минулих літ».

Это Вилково

 

Уже з того часу, місцеві рибалки і селяни зазнавали регулярних набігів кочовників, а пізніше – турків. В 1768 році на карті вперше з'являється Поселення Липованське – така стародавня назва Вилкове. Тоді в диких плавнях селились старообрядці і донські козаки-утікачі. Саме вони заклали сучасний устрій своєрідного регіону. Основним промислом липованців було рибальство. Селяни будували особливі будинки із очерету (цікаво, що цю технологію використовують і сучасні вилківчани).

Это Вилково

Это Вилково

Остов будови створювався із верби, із очерету зводились стіни. На очеретяну основу, закріплену між двох рейок, накидали мул, який, висихаючи, створював міцні стіни. Часті повіні не руйнували ці легкі будинки, побудовані в такий спосіб. Тим більше, така будова чудово тримала тепло зимою, а влітку зберігала прохолоду. Але лихом таких будівель був вогонь. Так, в 1848 році сильна пожежа в лічені години знищила 58 будинків вилківчан. Через рік біда повторилась – тоді стихія залишила без даху майже сотню родин. При цьому під рукою, за іронією долі, вистачало води для гасіння – вже тоді між очеретяними будинками пересувались спеціальними каналами – єриками.

День сьогоднішній

Сучасна назва містечка пішла від потрійного разгалуження рукавів Дунаю – вони выходят в море, зрительно нагадуючи виделку. Кожний зубець «столового прибору» має свою назв у - Білгородський, Очаківський і Старостамбульський. Ці простори продуваються сімома вітрами - Караель, Абазія, Лодос, Бур'яс, Полудена, Північ і головний, з моря – Фортуна. Зараз околиці столиці дунайських рибалок – це декілька тисяч гектарів багаточисленних проливів, боліт, мілких озер і заводей. В унікальній природній зоні водиться немало рідкісних тварин і птахів.

Это Вилково

Это Вилково

Добиратися до Вилково (Кілійський район) простіше за все з Одеси – ізмаїлівською трасі їхати години 2-3. Причому, коротша дорога (якщо їхати не через Затоку), дає можливість під час подорожі побувати за кордоном України – адже транзитом треба перетнути Молдову. На пропускному пункті прикордонник записує на клаптику паперу кількість людей в машині - і все, ми вже в республіці. Через 8-10 кілометрів наступний контроль, віддаємо клаптик - і ми знову в Україні. На рідній землі, в селі Спаське – лівий поворот і далі за дороговказами. Останні декілька десятків кілометрів дорога стає просто-таки жахливою – часті проїзди важких вантажівок зробили її непридатною для нормального проїзду. За запевненнями місцевих жителів, «крайнього» шукають вже давно, а на ремонт направлення в бюджеті грошей немає.

Так звана, материкова частина Вилково не вражає – чотири прямолінійні вулиці, декілька понурих типових адмінбудівель, невеликі продуктові магазинчики. Є в місті 3 храми – два старообрядні, один православний. На претензії звання туристичної Мекки указують лише стенди з пропозицією екскурсій по Вилково.

Это Вилково

Это Вилково

До речі, у місцевих представників за гостей тут прийнято боротися, тому, проїхавши містом декілька сот метрів, ми одразу ж потрапили в нав'язливі тенета турменеджерів.  Невеликі відмінності в ціні, звичайно ж, є  -  головну увагу варто звертати на кваліфікацію самих екскурсоводів. Основних направлень пропонують чотири. Найпопулярніша екскурсія – півторагодинна старою (водною) частиною Вилково (близько 200 грн. для групи 4-5 чол). Також на катері можна проїхати до знаменитого Нульового Кілометра, в дельту Дунаю (500 грн.), і подивитись на унікальних птахів  в заповіднику (700 грн.). Окремо можна відвідати рукава Дунаю. До речі, не забудьте захопити із собою паспорт – Румунія в 500 метрах, і прикордонники нерідко перевіряють документи туристів. Один із туристичних розділів – активний відпочинок: вам неодмінно запропонують знамениту рибалку в плавнях.

Водними вулицями

Практично кожний житель Вилково має власний (водний) транспорт. Без човна тут нікуди – їх багато, як діючих – веслових і моторних, так і покинутих. Порахувати плавзасоби неможливо, але вилківчани стверджують, що їх в місті більше 3 тисяч.  Зберігають човни-каюки, паркуючи їх просто вздовж вулиці (біля будинку), або в спеціальних гаражах. Самі ж канали-вулиці прориті поперек рукавів Дунаю. Їх загальна протяжність тепер складає близько 70 кілометрів.

Это Вилково

Это Вилково

Одне із класичних визначних місць Вилково – кладки. Це вузькі доріжки-«тротуари» із дошок, прокладені вздовж єриків.  Мости теж є. Вони доволі низькі, і пропливаючи під ними, треба не те щоб нагинатися, а майже лягати в човні. Якщо ж вилківчани везуть габаритний вантаж, то такий місток можна «розвести».

Керуванняе човном – обов'язкове уміння для місцевого жителя. Тут навіть жартують – корінний вилківчанин береться за «бабайку» (так тут іменують довге весло) раніше, ніж навчиться ходити. І це не просто традиція. Адже на каюках тут перевозять абсолютно все – від будматеріалів до запаса дров на зиму. Навіть корови,  що виправдовують назву – «велика рогата худоба», елегантно завантажуються в судна, що коливаються на воді, і з легкістю подорожують на пасовиська-острови. Що цікаво, такі освіжаючі поїздки бурьонки здійснюють кожного ранку, а ввечері – додому!

Парадокс, однак, живучи фактично у воді, вилківчани мають проблеми з питною водою.  В каналах-єриках вона хоч і прісна, але надзвичайно брудна і засмічена. В ній неможливо купатися. До речі, не дивлячись на близькість моря, в самому містечку пляжів немає. Найближче придатне для купання місце – в 18 кілометрах на схід, в селі Приморське. Там же знаходяться і декілька готелів – у  Вилково в туристичний сезон зняти житло непросто.

Безсумнівно, обов'язковий пункт відвідування цього регіону – місцевий базарчик, де крім оригінальних сувенірів, можна придбати знамените червоне вино «Новак». Воно має, не дивлячись на фортецю, ніжний полуничний смак. Виноград Ноа, із якого воно виробляється, росте тільки в цих краях – на особливих, острівних мулистих плантаціях. Місцеве вино активно пропонують і під час екскурсій. Гіди, вправно швартуючись, люблять примовляти, розшифровуючи   звичне слово по-своєму - «ОсьІНашаЗупинка».

Это Вилково

Это Вилково

Не менша гордість Вилково – полуниця, липованський чай на травах. А як пройти  повз рибні ряди, одні із наймальовничіших на базарі?  Сом, сазан, осетр, білуга, севрюга…

Однак, не дивлячись на постійний потік туристів, унікальне місто  залишається загадковим і незбагненним. Побувавши у Вилково, відчуваєш – гостинні жителі показали свої вулочки і винні підвали, але головне від приїжджих все ж залишається схованим у високих і густих хащах. Адже саме там прокладений відомий лише корінним вилківчанам архіпелаг таємних каналів. Тихо шелестять очерети над  водною гладдю дунайської столиці…

Текст: Андрій Бистров

Фото: Віталій Чуйко

Теги: автоподорож, відпочинок, літо

Читайте також:
26.03.2015
90% доріг повинні бути відремонтовані за три місяці
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
30.01.2015
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
Любителям Карпат - Славсько
24.01.2015
Любителям Карпат - Славсько
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
більше новин »
Коментарі відвідувачів

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

 Історія Ніжина нараховує більше тисячі років, а його поява вчені пов'язують з градобудівельною діяльністю київського князя Володимира Святославовича (кінець Х століття). Найстародавніше місто часів Київської Русі. З його біографією пов'язані імена таких видатних діячів вітчизняної культури і науки, як М. В. Гоголь, Л. І. Глібов, Є. П. Гребінка і багато інших. 

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Палац Шенборнів є одним із наймальовничіших серед палаців Закарпаття, які ще збереглися. Розташований в невеликому селі Карпати (Берегвар) між Мукачево і Свалявою.

Одеса - «перлина біля моря»

Одеса - «перлина біля моря»

Після захоплення фортеці Хаджибей у російсько-турецькій війні віце-адмірал Йосиф ДЕ Рібас вирішив поставити тут головне місто-порт на Чорному морі. І от, з  легкої руки Катерини ІІ, 2-го вересня 1794 року вважається днем народження міста Одеса. Вдало розташована географічно, Одеса швидко перетворилася з невеликого поселення у торговельний, промисловий і науковий центр європейського значення.

Подорож в Богуслав

Подорож в Богуслав

 На найпівденнішій окраїні Київської області, в 183-х км. від Києва, на берегах  Росі розташоване місто Богуслав. Згідно записів Іпатіївського літопису, в 1032 році Ярослав Мудрий посилював південні кордони Київської держави, побудувавши низку укріплень по річці Рось. Найбільшими із них Біла Церква, Корсунь і Богуслав.  

Любителям Карпат - Славсько

Любителям Карпат - Славсько

 Славсько відоме всім гірськолижникам і любителям Карпат тим, що саме тут знаходиться Мекка українських гірськолыжников - гора Тростян ( місце тренувань радянської збірної). Висота гори 1232 метри. Розташоване Славсько в 140 км. від Львова на висоті 750 метрів над рівнем моря, в долині річок Опір і Славської. Поряд знаходиться історичне село Тухля, описане в книзі І.Франка "Захар Беркут". 

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

 У кожного поважаючого себе флагмана німецького автопрому є свій музей. 

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Найбільший райцентр Київської області, розташований на р. Рось, на трасі Е95 Київ-Одеса. Біла Церква виникла на місці міста, заснованого київським князем Ярославом Мудрим і називався Юрьев.В 13 столітті був зруйнований монголо-татарами.

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

Свалява – мальовниче джерело здоров'я

  Свалява - один із найвідоміших бальнеологічних курортів Закарпаття. Місто  розташоване на висоті близько 300 м над рівнем моря в мальовничій долині ріки Латоріца, оточеній горами.  

Санторіні - один із загадкових островів Греції

Санторіні  - один із загадкових островів  Греції

 Санторіні - це дуже відомий і найзагадковіший острів Греції. Пейзажі острова стали візітною карткою країни. Знаходиться він на південній околиці групи Кікладських островів. 

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта