Автоподорож в стародавнє місто Путивль

За матеріалами сайту: www.autoexpert.in.ua

ПутивльПутивль — стародавнє місто на північному сході України в Сумській області, адміністративний центр Путивльського району.

Путивль розташований в надзвичайно мальовничій місцевості. Місто-фортеця  виникло на високому березі річки Сейм на декількох пагорбах, які розділені глибокими байраками. Ними колись протікали річки Путивлька, Кринка і велика кількість безіменних струмків. Околиці Путивля на правому березі Сейма були вкриті дрімучими лісами, де водились ведмеді, вовки, лосі, дикі кабани. Лівий берег Сейма - пласка низинна рівнина, вкрита рідкими перелісками. В природному плані до цих пір добре відчувається межа між лісом і степом. А в давнину це була межа двох цивілізацій: східніше Путивля, за Сеймом, починався Великий Степ, чи Дике поле, де кочували печеніги, половці, торки, пізніше - татари; західніше Путивля, на споконвічно слов'янських землях здавна жили слов'яни-землероби. Таким чином, завдяки своєму географічному положенню, Путивль зіграв історичну роль захисника слов'янських земель, він став ареною запеклої війны із степовиками, поступово перетворившись на місто-фортецю. В середні віки, а точніше, на початку XVI століття, поблизу Путивля проходила межа між Руссю і Річчю Посполитою. Протягом двох останніх століть місту доводилось протистояти одночасно і татарським набігам, і агресії західних сусідів. Все це відобразилось на обличчі Путивля. В його архітектурі помітна перевага оборонних рис. Так, в панорамі сучасного міста панують фортечні споруди Мовчанського монастиря.

Молчанский монастырьОборонний монастир на березі Сейму

Мовчанський монастир - в літописах XII століття неодноразово згадувався дерев'яний острог, на місці якого в кінці XVI століття була побудована кам'яна цитадель. Називалась вона Кремлем і була з круглими вугловими вежами і квадратною надворітною. Невисокі стіни мали три яруси бійниць. Покладаючись на надійність кремля, тут в 1570-х роках влаштували своє подворье монахи из расположенной в 20 км від міста Мовчанської пустелі (зараз там розташований Софронієвський монастир біля села Нова Слобода Путивльського району). В 1580-1590 роках посередині кріпосного дворау вони побудували собор Різдва Богородиці, а до 1597 року прибрали до рук і всю фортецю, перетворивши її на монастир.

Дзвіницею служить надворітна вежа фортеці, також зберігся фрагмент стіни з вугловою вежею. До комплексу також входять зведена в XIX ст. церква Іоана Предтечі, настоятельський і келійний корпуси, трапезна і господарчі побудови. У випадку війни монахи були зобов'язані захищати монастир-фортеця. В 1604 р. за стінами монастиря ховався монах-розстрига Григорій Отреп'єв, він же цар-самозванець Лжедмитрій I, виступив звідси на Москву після смерті Бориса Годунова

Спасо-Преображенский соборСпасо-Преображенський собор

Історія Спасо-Преображенського собору складна і заплутана. Спочатку це був дівочий Святодухів монастир, який вперше згадується в архівних документах, датованих 1595 роком. В 1617 році тут почалось будівництво кам'яного собору, яке тривало до кінця століття. Нарешті, втративши терпіння, ігуменя Анісія в 1697 році поскаржилася на будівельників Петру I, який не тільки дав необхідні розпорядження, але і поіменно назвав чиновників і будівельників, відповідальних за затягування будівельних робіт. З горем пополам до 1707 року всі будівельні роботи в монастирі були завершені. Виник ансамбль, що складався із збережених до нашого часу будівель.

В центрі собору на довгому залізному ланцюгу висить срібна люстра, виготовлена в 1692 році у Нюрнберзі і подарована собору Петром I. Нижній шар прикрашений прорізним орнаментом, що нагадує декор українських ювелірних виробів XVII століття. Можна припустити, що в Нюрнберг попередньо було направлене креслення люстри, виконане кимось із українських майстрів.

В інтер'єрі собору присутні написи, зроблені церковнослов'янським шрифтом. Це рідкісні зразки чернецьких надгробних плит XVII століття. Вони були знайдені в землі в 1899 році під час капітального ремонту собору і потім вроблені в стіну. Біля південної стіни собора височіє великий чорний хрест. Це могила Івана Рябініна (1834-1912), історика і краєзнавця, автора багаточисленних робіт з історії Путивля.

Церковь Николая КозацкогоЦерква Миколи Козацького

Церква Миколи Козацького була побудована на засоби жителів Путивля – українських козаків. Парадокс цієї чудової будівлі полягає в двох вежах рівної висоти. Спочатку храм був побудований в 1735-1737 роках тричастинним і одноверхим, а значно пізніше, в 1770 році, до церкви з заходу прибудували багатоярусну дзвіницю,  порушивши цим урівноваженість силуету пам'ятника. Будівля двоповерхова. На першому поверсі, що називається підклетом, розміщувалась тепла церква, де проходили церковні служби зимою. У контрасті із підклетом вирішена верхня, так звана холодна церква, де проходили служби в літній час. Через арку відкривається вид на високий центральний верх, грані якого, звужуючись в перспективі, створюють ілюзію недосяжної висоти.

Церква Миколи Козацького – один із примітних пам'ятників українського бароко, що свідчить про те, що професійне зодчество розвивалось під певним впливом народних традицій, смаків і уявлень.

Городок – центр стародавнього міста

Недалеко від центральної площі Путивля знаходиться Городок – укріплений центр стародавнього міста. Будівництво прикордонного міста-фортеці "на шляху" почалось за наказом київського князя Володимира Святославовича для захисту Русі від кочівників. Памятник ЯрославнеБудучи стольним градом, в X-XII ст. Путивль мав потужні оборонні спорудження. При розкопках знайдені фрагменти оборонних стін і фундамент храму Вознесіння, звідки в 1185 р. виступив на половців князь Ігор Святославич (залишки законсервовані під землею). Відповідно до "Слова о полку Ігоревім", на стінах Путивля плакала княжна Єфросинія Ярославна, та сама  Ярославна, яка чекала на чоловіка із половецького полону. Після монголо-татарського нашестя фортеця була відновлена, до XVII ст. складалася із 9 рублених дубових веж. Вестова вежа досягала 27 м у висоту (висота сучасного 9-ти поверхового будинку). На самому верху, над шатровою покрівлею знаходився спостережний пункт із дзвоном, що давав звістку про наближення неприятеля. Інші вежі були набагато нижче 6-8 метрів. До кін. XVIII ст. втратила стратегічне значення і була розібрана. Зберігся запливший рів и невисокий вал. На території розбито парк з видовим майданчиком, встановлено пам'ятник Ярославні.

Монумент партизанской славыСпадщанський ліс – колискова партизанського руху на Сумщині

В 15 кілометрах на захід від Путивля розкинувся Спадщанський ліс – місце зародження партизанської армії. 18 жовтня 1941 року в Спадщанському лісу створено єдиний Путивльський партизанський загін (командир С. А. Ковпак, комісар С. В. Руднєв, начальник штабу Г. Я. Базима), який 19-20 жовтня відвернув наступ батальона карателів з 5 танками. 18-19 листопада ковпаковці відбили другий наступ карателів, а 1 грудня прорвали кільце блокади навколо спадщанського ліса і здійснили перший рейд в Хінельські ліси. У лютому 1942 року загін С. А. Ковпака, перетворений у Сумське партизанське об'єднання, повернувся в Спадщанський ліс і звідси здійснив ряд рейдів по Сумщині, в результаті яких в північних районах області і на прилеглій території РРФСР і БРСР створений широкий партизанський край. На його території влітку 1942 року дійсно 24 загону і 127 груп (близько 18 тис. партизанів).На узліссі відвідувачів зустрічає стела «Народні месники». Звідси звивиста лісова дорога веде до колишньої партизанської бази. В лісі, на великій галявині, стоїть акуратна будівля Музею партизанської слави, недалеко від нього – Монумент партизанської слави. В лісі, на місці базування загону, тепер відновлені землянки оперативних груп, мінерів, штабу, партизанська кухня, землянка санітарної частини... А поряд із музеєм встановлені партизанські трофеї – пушка, трохи далі на лісній галявині – танк.

Путивль Напередодні святкування 40-річчя Великої Перемоги в Спадщанському лісі була відкрита скульптурна Алея героїв. На вічному посту завмерли під покровом беріз бронзові бюсти Героїв Радянського СоюзуС.А. Ковпака, С.В. Руднєва, П.А. Вершигори, П.Л. Кульбака, Д.І. Бакрадзе, П.Е. Брайко, С.П. Тутученко, В.А. Войцеховича, А.Н. Ленкіна, А.К. Цимбала.

Спадщанський ліс оголошений історико-культурним заповідником.

Путивль відчув на собі вплив різних культур. В архітектурних пам'ятниках, творах живопису, скульптури, народній творчості прослідковуються риси різноманітних національних традицій. І це досить природньо. В Путивлі пліч-о-пліч жили українські козаки, російські стрільці і ремесники. Сюди приїжджали торгові гості із ближніх і дальніх міст і держав. І  до цих пір пам'ятники історії і культури Путивля представляють собою єдине ціле з незайманим природнім ландшафтом, який представляє велику естетичну й екологічну цінність.

Теги: автоподорож, відпочинок, літо

Читайте також:
26.03.2015
90% доріг повинні бути відремонтовані за три місяці
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
30.01.2015
Зима вихідного дня: подорожуємо Україною разом з Goodyear
Любителям Карпат - Славсько
24.01.2015
Любителям Карпат - Славсько
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
більше новин »
Коментарі відвідувачів

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

Ніжин – містичне місто Чернігівської області

 Історія Ніжина нараховує більше тисячі років, а його поява вчені пов'язують з градобудівельною діяльністю київського князя Володимира Святославовича (кінець Х століття). Найстародавніше місто часів Київської Русі. З його біографією пов'язані імена таких видатних діячів вітчизняної культури і науки, як М. В. Гоголь, Л. І. Глібов, Є. П. Гребінка і багато інших. 

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Історія Закарпаття: палац Шенборнів

Палац Шенборнів є одним із наймальовничіших серед палаців Закарпаття, які ще збереглися. Розташований в невеликому селі Карпати (Берегвар) між Мукачево і Свалявою.

Любителям Карпат - Славсько

Любителям Карпат - Славсько

 Славсько відоме всім гірськолижникам і любителям Карпат тим, що саме тут знаходиться Мекка українських гірськолыжников - гора Тростян ( місце тренувань радянської збірної). Висота гори 1232 метри. Розташоване Славсько в 140 км. від Львова на висоті 750 метрів над рівнем моря, в долині річок Опір і Славської. Поряд знаходиться історичне село Тухля, описане в книзі І.Франка "Захар Беркут". 

Подорож в Богуслав

Подорож в Богуслав

 На найпівденнішій окраїні Київської області, в 183-х км. від Києва, на берегах  Росі розташоване місто Богуслав. Згідно записів Іпатіївського літопису, в 1032 році Ярослав Мудрий посилював південні кордони Київської держави, побудувавши низку укріплень по річці Рось. Найбільшими із них Біла Церква, Корсунь і Богуслав.  

Одеса - «перлина біля моря»

Одеса - «перлина біля моря»

Після захоплення фортеці Хаджибей у російсько-турецькій війні віце-адмірал Йосиф ДЕ Рібас вирішив поставити тут головне місто-порт на Чорному морі. І от, з  легкої руки Катерини ІІ, 2-го вересня 1794 року вважається днем народження міста Одеса. Вдало розташована географічно, Одеса швидко перетворилася з невеликого поселення у торговельний, промисловий і науковий центр європейського значення.

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Біла Церква: Дендропарк "Олександрія"

Найбільший райцентр Київської області, розташований на р. Рось, на трасі Е95 Київ-Одеса. Біла Церква виникла на місці міста, заснованого київським князем Ярославом Мудрим і називався Юрьев.В 13 столітті був зруйнований монголо-татарами.

Санторіні - один із загадкових островів Греції

Санторіні  - один із загадкових островів  Греції

 Санторіні - це дуже відомий і найзагадковіший острів Греції. Пейзажі острова стали візітною карткою країни. Знаходиться він на південній околиці групи Кікладських островів. 

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

Автомобільні музеї Німеччини. Частина I

 У кожного поважаючого себе флагмана німецького автопрому є свій музей. 

Новгород - Сіверський чекає на гостей!

Новгород - Сіверський чекає на гостей!

 Новгород-Сіверський - найпівнічніше місто України, розташоване на правому березі Десни в 270 км. від Києва і в 180 км. від Чернігова. Виникло, як одна із фортець Київської Русі. Перша літописна згадка про Новгород-Сіверський була в знаменитому «Повчанні дітям» Володимира Мономаха. Основу економіки стародавнього Новгорода-Сіверського складали ремесла, торгівля, землеробство, скотарство, бджолярство, полювання, рибальство. 

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта