Місто Лева

По материалам сайта: www.autoexpert.in.ua

ЛьвівЛьвів - місто з надзвичайно цікавою історією, яка налічує сім з половиною віків. Перша згадка про Львів датується 1256 роком. А заснував місто могутній князь Галицько-Волинського князівства Данило Романович і назвав його на честь свого сина Лева. Місто надійно захищали укріплення, збудовані з урахуванням природних умов - пагорбів Високого Замку та річки Полтви. Перебуваючи впродовж багатьох століть в європейському культурному просторі, Львів перетворюється на справжню культурну перлину, центром ремесел і мистецтв. Львів у XV-XVII століттях стає провідним торговельним центром Східної Європи, найбільшим містом України. У XVIII-XX століттях у складі Австро-Угорської імперії  Львів стає відомим як місто технічних інновацій, зокрема тут вперше у світі винайшли гас і гасову лампу.

У другій половині XIX століття було відкрито родовища нафти у Бориславі, залізничні шляхи сполучили Львів із столицею імперії та іншими європейськими містами. У місті прокладено трамвайну колію, запроваджено газове, а згодом електричне освітлення. Розбудовуються нові квартали, з’являються театри, дорогі готелі, банки, громадські установи.

ЛьвівКінець століття XIX – початок XX століття – це період національного піднесення серед галицьких українців. Львів став центром національного відродження, тут жили й працювали видатні політичні та культурні діячі.

Найцікавіша частина Львова - це середньовічні квартали, включені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.   Вузенькі вулички та площі старого міста рано чи пізно приведуть вас на площу Ринок - це "серце і мозок" старовинного Львова... і сьогодні його значення також залишається незмінним. Площа виникла у другій половині ХIV століття внаслідок регулярного планування забудови за зразком середньовічних західноєвропейських міст.

Львівський Ринок - унікальне явище в містобудуванні. Його вирізняють декілька особливостей: по-перше, від майдану відходить аж вісім вулиць, по дві з кожного кута. Аналогів у Європі немає!
по-друге, на площі колись були вулиці. Із північного і східного боків ратуші стояло 11 будинків, так званих Львівська площа Ринок"середринкових кам'яниць", які утворювали три вулиці...
по-третє,  Львівська площа Ринок - єдина ринкова площа у Центрально-Східній Європі через яку курсує...трамвай.

Колоритні міщанські камяниці, горда Ратуша в центрі площі, чисельні леви, що оздоблюють фасади будинків, фонтани та кавярні просто неба свтворюють неповторний антураж давніх часів. Ансамбль площі утворюють 44 кам'яниці і ратуша в центрі - всі ці будинки є пам'ятками архітектури - це унікальний музей під відкритим небом, зі своїми цікавими правдивими історіями...

Особливе місце серед пам'яток архітектури Львова займають храми. Особливої уваги заслуговують:

Церква св.Миколая

Найдавніший храм міста. Заснований у XIII ст. Данилом Галицьким. Від цього храму прямий шлях вів до княжої резиденції – Високого Замку. Впродовж свого існування зазнавав численних пожеж, нападів, перебудов, проте до цього часу будівля зберегла головні риси давньої українсько-візантійської архітектури – план грецького хреста, центральний купол.

Костел св. Івана ХрестителяКостел св. Івана Хрестителя
(Музей давніх пам’яток Львова)

Виявлені архітектурні деталі вказують на те, що збудована вона не раніше середини – другої половини XIY ст. У храмі зберігалася чудотворна ікона Богородиці, нарисована св. Лукою, що від Володимира Великого перейшла до князя Лева. А він, у свою чергу, подарував її своїй дружині Констанції. До 1940 р. вона зберігалася у костелі домініканців у Львові. Нині ікона знаходиться у Домініканському костелі м. Гданська (Польща). Після ІІ світової війни костел закрили. У 1993 році в будівлі костелу відкрили Музей найдавніших пам’яток Львова. В експозиції музею встановлено макет, який відтворює первісний вигляд храму. З давнього оздоблення храму до сьогодні не збереглося жодних прикрас, образів.

Вірменський Собор

Усі, хто дивився фільм «Д’Артаньян і три мушкетери»,  впізнають Вірменський собор.  Саме там відбулася одна із дуелей Д’Артаньяна та його друзів. У фільмі видно  дерев’яну різьблену каплицю «Голгофу» із вівтарем, виконану у середині XVIII  століття.

Вірменський СоборВірменський собор постав із невеличкого храму, який в середині XIY ст. збудував архітектор Дорко з Кафи. Із другої половини XIV ст. Вірменський собор був осередком усього громадського життя вірменської спільноти міста.

Давня легенда розповідає, що на місці тутешнього храму ріс садок. Була тут і завезена вірменами з батьківщини айва. Серцевина її плодів на розрізі завжди виглядала як хрест. Один із багатих мешканців вірменського кварталу побачив у цьому знак Господній і збудував своїм коштом на місці саду собор.

Навколо церкви склався один із найцікавіших ансамблів, до якого ввійшли вежа-дзвіниця, збудована в 1571р., за проектом Петра Красовського, палац вірменських архієпископів (XVII-XVIII ст.), вірменський банк (XVII ст.), монастир бенедиктинок (1682 р.), пам'ятна колона з постаттю св. Христофора, вже згадувана дерев’яна каплиця «Голгофа» та огорожі з брамами (XYII-XIX ст.)

Рівень подвір’я тепер є значно нижчим, ніж рівень вулиці Вірменської. Якщо пройти через арку вежі-дзвіниці, яка побудована пізніше, треба спуститися сходами до рівня Вірменської церкви. Вздовж південної стіни собору тягнеться відкрита аркада-галерея, побудована у європейських традиціях в XY столітті. Тут знаходилося старе вірменське кладовище, від якого залишились нагробні плити з епітафіями. Найстарішим із них уже понад 600 років. Вірмени кажуть, чим більше стирається надгробна плита, тим більше гріхів відпускається небіжчикові. Усі поховання звідти перевезено за межі міста у часи Австро-Угорської імперії. Північне подвір’я називають монастирське, адже воно межує з спорудою монастиря вірменських бенедиктинок XVII століття.

Домініканський костел (Церква Пресвятої Євхаристії)Домініканський костел (Церква Пресвятої Євхаристії)

Домініканський собор - одна з найбільших і найвизначніших будівель в стилі епохи пізнього бароко у Львові, збудована за західноєвропейським зразком. Фасад будівлі вінчає напис Soli Deo Honor et Gloria - єдиному Богу честь і слава. Домініканський костел – пам’ятка архітектури XVIII ст. і колишній костел Божого Тіла ордену домініканців.

Ченці-домініканці вирішили збудувати такий храм, щоб всі розуміли: перед ними головний «офіс» одного з найголовніших чернечих орденів. У 1749 р. Юзеф Потоцький, великий гетьман коронний і головний фундатор будівництва, урочисто заклав перший камінь у фундамент майбутнього собору.

Творцем проекту барокового дива домініканського собору був військовий архітектор, комендант Кам’янець-Подільської фортеці Ян де Вітте. В основному будівельні роботи були завершені у 1764 році. Велика кількість декоративних прикрас надають споруді палацового вигляду. Динамізм і експресію фасаду підкреслюють скульптури роботи скульптора Себастьяна Фесінгера. Над віконцем першого поверху можна побачити герб Домініканського ордену. Пес лежить під короною на біблії. З рота в нього виривається вогонь, який має спалити єретиків, в зубах в нього факел - символ інквізиції.

Домініканський костел (Церква Пресвятої Євхаристії)За традицією у підземеллях Домініканського костелу ховали представників шляхетних католицьких родів, тому в інтер’єрі можна побачити велику кількість надгробків, виконаних у різні часи, найбільше їх з’явилося у ХІХ ст. До костелу примикає приміщення монастиря з цікавими готичними та бароковими інтер’єрами. Один з них - колишня трапезна, у якій на початку ХVIII століття було укладено угоду про спільне ведення війни проти Швеції, підписану російським царем Петром І та представниками польських магнатів. Після закриття монастиря у 1818 році, у приміщенні монастиря організували гімназію. Одним із її учнів згодом став Маркіян Шашкевич.

Після ІІ світової війни монахи виїхали до Польщі, забравши з собою велику кількість цінних речей, в тому числі й ікону, яку, за переказами, подарувала Володимирові Великому його майбутня дружина, візантійська принцеса Анна. Тепер ікона знаходиться у гданському костелі Св. Миколая. З 1972 року в приміщенні костелу і монастиря працював музей історії релігії і атеїзму. У 1997р. будівлю костелу передали греко-католицькій церкві св. Євхаристії.

Аптека-музей “Під чорним орлом”Милуючись архітектурною красо Львова, слід заглянути до найдавнішої з існуючих у Львові аптек – аптеку-музей “Під чорним орлом”, яка діє уже понад два з половиною століття. Це єдина в Україні та Європі діюча аптека-музей.

Тут, поряд з аптекою, функціонує унікальний музейний комплекс, у якому демонструються рідкісні експонати, зібрані науковцями, фармацевтами та колекціонерами-ентузіастами. Аптека-музей була заснована у 1735 році військовим фармацевтом, магістром Наторпом. Основною діяльністю аптеки був відпуск ліків. Так, як фармацевтичної промисловості не існувало, то кожна аптека для своїх потреб готувала екстракти, настойки, еліксири, мазі та лікувальні вина, в тому числі і знамените “Залізне вино“.

Львівський Оперний Театр

Збудований на початку минулого століття за проектом архітектора Зиґмунта Ґорґолевського Великий театр у Львові порівнювали з Паризькою та Віденською оперою. Стоячи перед величним фасадом цієї фантастичної споруди відчуваєш всепоглинаючу потугу мистецтва, його вічність у контрасті зі швидкоплинністю людського життя. Це споруда, у якій можна знайти різні архітектурні стилі європейських країн, втілені з пишномовною імпозантністю.

Львівський Оперний ТеатрФорми фасаду дуже складні і різноманітні: це колони, балюстради, ніші, насичені алегоричними скульптурними постатями. Над головним карнизом фасаду височать статуї восьми муз, над ними горельєфна десятифігурна композиція «Радощі і страждання життя». Фронтон угорі завершується скульптурною тріадою крилатих бронзових постатей Генія драми і комедії, трагедії і у центрі – Слави, яка тримає золоту пальмову гілку. Ці скульптури творили видатні львівські митці Попель, Баронч, Війтович.

Інтер’єр львівської опери вражає не менше, ніж зовнішній вигляд. Внутрішнє убранство споруди оздоблене позолотою (на неї витратили декілька кілограмів золота), різнокольоровим мармуром, декоративними розписами і скульптурою. Чотириярусний глядацький зал має форму ліри і вміщує понад тисячу людей. Окрасою сцени є декоративна завіса «Парнас» (1900 рік) відомого у Європі живописця Генрика Семирадського – алегоричне трактування сенсу людського життя у постатях Парнасу.

Зал львівського оперного театру відзначається чудовою акустикою. Тут можна побачити виступи славетних оперних і балетних колективів України та гастролерів з інших країн. У львівській опері проводять нещодавно відроджені Віденські бали.

Палац Потоцьких у Львові - музей європейського мистецтваПалац Потоцьких у Львові - музей європейського мистецтва

Територія, на якій стоїть палац, була куплена Потоцькими в 1822 р. Проект Галицької резиденції граф Альфред II Потоцький запропонував французькому архітектору Луї Альфонс Рене Альфред Довернь (Dauverqne). Та невдовзі граф помирає (18.05.1889 р.). Його спадкоємцем стає син Роман, який продовжує батьківську справу.

Палац Потоцьких дослідники називають яскравим прикладом архітектури Людовіка XVI, який ще називали “бароковим класицизмом” (логічне планування об’ємів поєднується із зовнішнім багатством форм). Палац Потоцьких у Львові починає певну “французьку” лінію в архітектурі львівського історизму, яка більш яскраво виявилася у 1890 рр. у творчості Юліана Цибульського (майже всі будинки по вул. Глібова у Львові).

Палац Потоцьких у Львові - музей європейського мистецтваУ 1915 р. спадкоємцем графа Романа Потоцького стає його син Альфред III Потоцький, який хотів віддати палац в оренду або продати. Під час німецької окупації граф Потоцький лояльно поставився до “нового порядку” і цілком затишно почував себе у Ланцутському маєтку. Штаб італійської армії квартирував тут під час другої світової війни. Після приходу радянської влади в приміщенні палацу розміщуються наукові заклади АН СРСР, зокрема Інститут фізики та механіки. Після реставраційних робіт 1973-1975 рр. і часткової реконструкції приміщень палац став “Палацом урочистих подій”.

Отож, не прогавте можливість оглянути цікаві львівські підземелля а також піднятись на вежу львівської Ратуші і оглянути Львів з висоти пташиного польоту.

Є ще одне місце яке неодмінно слід відвідати - Високий замок. Звідси можна оглянути чудові панорамні краєвиди а також побачити руїни старого королівського замку та почути захоплюючі історії про цей куточок Львова.

Кав'ярня "Під синьою пляшкою"Кав’ярні

Бути у Львові і не зайти хоча б у кілька кавярень - це все одно що бути в Парижі і не бачити Ейфелової вежі. Тільки за філіжанкою кави забуваєш про шалений ритм сучасного міста. Спокій пеленає душу,а  очі та вуха прочищаються для того, щоб ясніше бачити і чути місто. Кава по-львівськи - це окрема маленька балада  майже в середньовічному дусі.

Перелік кав’ярень внизу не претендує на вичерпність, але може стати в пригоді поцінювачам доброї кави та небанальних інтер'єрів:

кав’ярня "Під клепсидрою" ( в народі "Дзиґа"), «Золотий дукат», кав'ярня "Під синьою пляшкою", "Дім кави", Віденська кав’ярня.

І ще одна дрібничка, збираючись на прогулянку Львовом, вибирайте зручне взуття, без підбор – львівська бруківка не терпить суєти:)

Приємних подорожей та незабутніх вражень:)

Теги: автопутешествие, лето, Львов, отдых

Читайте также:
26.03.2015
90% дорог должны быть отремонтированы за три месяца
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
30.01.2015
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
Любителям Карпат - Славско
24.01.2015
Любителям Карпат - Славско
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
больше новостей »
Комментарии посетителей
04.12.2011 о
Львів

Нежин – мистический город Черниговской области

Нежин – мистический город Черниговской области

История Нежина насчитывает более тысячи лет, а его появление ученые связывают с градостроительной деятельностью киевского князя Владимира Святославовича (конец Х века). Древнейший город времен Киевской Руси. С его биографией связаны имена таких выдающихся деятелей отечественной культуры и науки, как Н. В. Гоголь, Л. И. Глибов, Е. П. Гребинка и многие другие.

История Закарпатья: замок Шенборнов

История Закарпатья: замок Шенборнов

Замок Шенборнов является одним из самых красочных среди сохранившихся замков Закарпатья. Распорложен в небольшом селе Карпаты (Берегвар) между Мукачево и Свалявой.

Любителям Карпат - Славско

Любителям Карпат - Славско

Славско известно всем горнолыжникам и любителям Карпат тем, что именно здесь находится Мекка украинских горнолыжников - гора Тростян ( место тренировок советской сборной). Высота горы 1232 метра. Расположен Славско в 140 км. от Львова на высоте 750 метров над уровнем моря, в долине рек Опир и Славской. Рядом находится историческое село Тухля, описанное в книге И.Франко "Захар Беркут".

Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Історія Качанівки, як дворянської садиби, починається з 1771 року, коли володарем її став граф Рум'янцев-Задунанський. З цього часу і аж до 1918 року, протягом майже 150 років, у Качанівці відбувався безперервний процес творення, спрямований на розширення садиби і вдосконалення її художнього образу.

Замок Любарта в Луцьку

Замок Любарта в Луцьку

Луцьк був одним із найбільших міст Галицько-Волинської Русі. У ньому розвивалися ремесла, торгівля. Про знання і вміння давньоруських будівельників свідчить Луцький замок- головна пам’ятка столиці Волині, який зберігся до наших днів.

Санторини - один из загадочных островов Греции

Санторини  - один из загадочных островов  Греции

Санторини - это очень известный и самый загадочный остров Греции. Пейзажи острова стали визитной карточкой страны. Находится он на южной окраине группы Кикладских островов.

Одесса – «жемчужина у моря»

Одесса – «жемчужина у моря»

После захвата крепости Хаджибей в русско-турецкой войне вице-адмирал Иосиф де Рибас решил поставить здесь главный город-порт на Чёрном море. И вот, с  лёгкой руки Екатерины II, 2-е сентября 1794 года считается днём рождения города Одесса. Удачно расположенная географически, Одесса быстро превратилась из небольшого поселения в торговый, промышленный и научный центр европейского значения.

І Дніпро, і кручі було видно, було чути...

І Дніпро, і кручі було видно, було чути...

Найбільше Канів відомий, як місце останнього спочинку геніального українського Кобзаря - Тараса Шевченка. Літом 1845 року, коли поет подорожує Дніпром до Переяслава повз Канів, його дуже вражає навколишня краса. Т.Г. Шевченко мріяв приїхати сюди 1861 року, купити хатинку і оселитися тут назавжди...

Путешествие в Богуслав

Путешествие в Богуслав

На самой южной окраине Киевской области, в 183-х км. от Киева, на берегах  Роси расположен город Богуслав. Согласно записям Ипатьевской летописи, в 1032 году Ярослав Мудрый усиливал южные рубежи Киевского государства, построив ряд укреплений по реке Рось. Самыми крупными из них являются Белая Церковь, Корсунь и Богуслав.

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта