Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Першим власником селища Качанівка Ічнянської сотні Чернігівського полку був Ф.Болгарин. У нього садибу придбав придворний співак імператриці Єлизавети Ф.Коченовський, від якого її успадкував його родич, майор М.Коченовський. Від їхніх прізвищ і походить назва маєтку.

Селище Качанівка


Однак історія Качанівки, як дворянської садиби, починається з 1771 року, коли володарем її став граф Рум'янцев-Задунанський. З цього часу і аж до 1918 року, протягом майже 150 років, у Качанівці відбувався безперервний процес творення, спрямований на розширення садиби і вдосконалення її художнього образу.
Палац у Качанівці був зведений  П.Румянцевим-Задунайським в 70—80-х роках XVIIIст. Будівельні роботи здійснював архітектор М.Мосципанов, учень В.Баженова.

Палац у Качанівці
Будинок палацу, розташований на краю похилого пагорба, що спускається до великого ставу, був добре вписаний в навколишній ландшафт. Він являв собою одноповерхову споруду, що складалася з центрального будинку, який було з'єднано галереями-переходами з чотирма згрупованими попарно двоповерховими флігелями.Палац у Качанівці

В середині будинку, в центральній частині, розміщувалася велика зала, до якої з двох сторін примикали їдальня та вітальня. Планування флігелів визначалося їхнім призначенням — більярдний, оранжерейний (пізніше кабінетний), гостьовий та людський.

Палац у Качанівці

Ландшафтна частина парку була оточена системою великих та малих ставків — Петрашевського, Майорського, до якого був звернений садовий фасад палацу, Великого озера, Котлуновського ставка, ланцюжків із шести та п'яти ставків в урочищах Судино та Манжала та ін.

Система великих та малих ставків — Петрашевського, Майорського

З вікон палацу розкривався чудовий вигляд на схил, що поріс травою, чагарником та окремими групами дерев, який плавно спускався до Майорського ставу, на пристань з човнами, на лісову далечінь.

Майорський ставок
У парку „особо дому” був споруджений кам'яний грот. Можливо, це і була та сама альтанка, побудована на насипаному руками кріпаків пагорбі, що згодом, одержала ім'я Глінки.Альтанка Глінки

У 1808 р. син Румянцева-Задунайського, С.Румянцев, продав Качанівку своєму колишньому управителю Григорію Яковичу Почеці. В 1816 р. її успадковує його дружина Параска Андріївна Почека. Між 1816 і 1824 р. П.Почекой було розпочато будівництво кам'яної церкви імені Георгія Хозевіта, святого, що жив у VII ст., завершене її сином Г.Тарновським у 1828 р. До речі, церква на честь цього святого єдина у Східній Європі.

Церква імені Георгія Хозевіта


З 1824 року починається найбільший розквіт Качанівки пов’язаний з родиною Тарновських. Родоначальником української гілки династії Тарновських вважаеться Іван Ляшко, військовий товариш Прилуцького полку, хоча коріння роду сягає XIIIст. i бере початок від краківського воєводи, а потім каштеляна Спицитира. За часів Петра I Тарновські отримали спадкове дворянство, примножили свої володіння, породичалися з українською старшиною i російським дворянством: з Гудовичами та Милорадовичами.

З усіх Тарновських виділяються три найбільш яскраві постаті: Григорій Степанович (близько 1784 - 1853), Василь Васильович (1810 - 1866) та син останнього – також Василь Васильович (1838 - 1899). Їх імена нерозривно пов’язані з Качанівкою.


Качанівка відіграла велику роль в творчості художника В. Штернберга. Будучи учнем Академії мистецтв, він проводив тут літні канікули 1836-1838 рр. Серед гостей, що бували постійно в ті роки у Качанівці, був український поет В.Забіла; історик етнограф та поет М. Маркевич. Пізніше в садибі бував його син, Андрій Маркевич, відомий діяч культури, дійс¬ний таємний радник, сенатор. Незабутній час провів у Качанівці влітку 1838р. М.Глинка. . Під час свого перебування в Качанівці, композитор найчастіше працював в альтанці, яка зараз носить назву «альтанка Глинки».
Очевидно, вільно відчував себе в садибі Г.Тарновського і Т.Шевченко, який завжди якось зненацька з'являвся і зникав. Протягом 40-х років він нерідко бував у Качанівці. Т.Шевченко познайомився з Г.Тарновським через В.Штернберга. Неодноразово Качанівку відвідував М.Гоголь.

Відомі лиця і Качанівка

Василь Васильович Тарновський-молодший – безперечно найяскравіша особистість з трьох поколінь господарів Качанівки. З переходом у 1866р. Качанівки у володіння молодшого Тарновського трохи пожвавлюється будівельна діяльність в садибі. Заміняються кам'яними старі дерев'яні служби. До лівого флігеля добудовується кругла водонапірна башта, що непогано вписалася в ансамбль будівлі. На березі Майорського ставу зводиться музей для колекції.

Кругла Водонапірна башта

Витративши більшу частину спадщини на парк, колекцію і підтримку численних друзів, Василь Васильович вимушений був у 1897 році продати свою Качанівку відомому цукрозаводчику Харитоненку. Харитоненка тоді просто називали «солодкий король Російської імперії». Він міг взяти кредит в Російському державному банку 9 млн. крб. без застави. Зрозуміло, що сферою діяльності Павла Харитоненка був цукровий бізнес. Тому власне йому була потрібна не стільки Качанівка, як садиба, скільки Парафіївський цукровий завод.

Парафіївський цукровий завод

Постали й нові будівлі, які згодом, за радянських часів, були втрачені. Серед них пташник, збу¬дований у 1912 році, телятник, повітка при будинку садівника, китайська альтанка, кегельбан тощо. Всього за Харитоненків на території садиби збудовано щонайменше 12 споруд різного призна¬чення.

Господарські споруди

На початку 1919 року всім Парафіївським маєтком офіційно володіла Олена Павлівна. 1 березня того ж року маєток і завод були націоналізовані, а Оліви ще у 1918 році виїхали за кордон. Коли в 1918 році власники покинули садибу, почався період її розграбування й руйнації.

1925 року, коли було вирішено перевести сюди з Ніжина дитяче містечко ім. Воровського. Усього в дитмістечку жило близько 500 сиріт віком до 16 років і 47 службовців (8 учителів, 20 вихователів, 2 кухарі та ін.).
20 вересня 1933 року газета „Вісті ВУЦВК” повідомила про початок організації в Качанівці неврологічного курорту на 300 ліжок.

У наступні десятиріччя будівлі Кача¬нівки використовували під різні ліку-вальні заклади (останнім був туберку¬льозний санаторій), що супроводжувалося подальшим переобладнанням.

Постановою уряду УРСР від 24 листопада 1981 року № 584 було ухвалено рішення створити на базі ансамблю пам’яток історії та культури, що мають історичну, архітектурну і художню цінність Державний історико-культурний  заповідник в селищі Качанівка Чернігівської області. У 2001 році Качанівський садибно-парковий комплекс було визнано Національним історико-культурним заповідником.

Качанівський садибно-парковий комплекс

На території парку є «Римські» або Романтичні руїни -за останніх власників Качановки – родини Харитоненків, тут виготовляли свічки, а за радянських часів, з того залишилось після пограбування мешканцями з сусіднього села камінчиків собі на господарство, зробили пекарню.

 «Римські» або Романтичні руїни

Одні кажуть, що то замок польських магнатів (можливо, Рагузинських, у спадкоємному володінні яких Качанівка перебувала за часів Петра І). Інші запевняють, що то рештки козацької фортеці, спорудженої ще за тих часів, коли річка Смош була судноплавна. Проте це тільки легенди. Уперше розпланували парк за Рум''янцева в 1770-х роках. Тоді ж, очевидно, і влаштували руїни, щоб надати паркові романтичності, таємничості, загадковості.

 «Римські» або Романтичні руїни

Окрім звичайної екскурсійної програми тут можна заночувати в невеличкому й доволі облізлому готельчику. Можна навіть посмажити шашлик чи поставити палатку – лише продукти треба брати з собою. Попри всі лихоліття, до наших днів з трьох дюжин будівель збереглася половина. Непогано відреставрований палац, наскільки дозволяло фінансування – відтворені інтер’єри. Так що - велком!

Теги: автопутешествие, Качановка, лето, отдых

Читайте также:
26.03.2015
90% дорог должны быть отремонтированы за три месяца
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
30.01.2015
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
Любителям Карпат - Славско
24.01.2015
Любителям Карпат - Славско
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
больше новостей »
Комментарии посетителей

Нежин – мистический город Черниговской области

Нежин – мистический город Черниговской области

История Нежина насчитывает более тысячи лет, а его появление ученые связывают с градостроительной деятельностью киевского князя Владимира Святославовича (конец Х века). Древнейший город времен Киевской Руси. С его биографией связаны имена таких выдающихся деятелей отечественной культуры и науки, как Н. В. Гоголь, Л. И. Глибов, Е. П. Гребинка и многие другие.

История Закарпатья: замок Шенборнов

История Закарпатья: замок Шенборнов

Замок Шенборнов является одним из самых красочных среди сохранившихся замков Закарпатья. Распорложен в небольшом селе Карпаты (Берегвар) между Мукачево и Свалявой.

Любителям Карпат - Славско

Любителям Карпат - Славско

Славско известно всем горнолыжникам и любителям Карпат тем, что именно здесь находится Мекка украинских горнолыжников - гора Тростян ( место тренировок советской сборной). Высота горы 1232 метра. Расположен Славско в 140 км. от Львова на высоте 750 метров над уровнем моря, в долине рек Опир и Славской. Рядом находится историческое село Тухля, описанное в книге И.Франко "Захар Беркут".

Замок Любарта в Луцьку

Замок Любарта в Луцьку

Луцьк був одним із найбільших міст Галицько-Волинської Русі. У ньому розвивалися ремесла, торгівля. Про знання і вміння давньоруських будівельників свідчить Луцький замок- головна пам’ятка столиці Волині, який зберігся до наших днів.

Одесса – «жемчужина у моря»

Одесса – «жемчужина у моря»

После захвата крепости Хаджибей в русско-турецкой войне вице-адмирал Иосиф де Рибас решил поставить здесь главный город-порт на Чёрном море. И вот, с  лёгкой руки Екатерины II, 2-е сентября 1794 года считается днём рождения города Одесса. Удачно расположенная географически, Одесса быстро превратилась из небольшого поселения в торговый, промышленный и научный центр европейского значения.

Санторини - один из загадочных островов Греции

Санторини  - один из загадочных островов  Греции

Санторини - это очень известный и самый загадочный остров Греции. Пейзажи острова стали визитной карточкой страны. Находится он на южной окраине группы Кикладских островов.

Путешествие в Богуслав

Путешествие в Богуслав

На самой южной окраине Киевской области, в 183-х км. от Киева, на берегах  Роси расположен город Богуслав. Согласно записям Ипатьевской летописи, в 1032 году Ярослав Мудрый усиливал южные рубежи Киевского государства, построив ряд укреплений по реке Рось. Самыми крупными из них являются Белая Церковь, Корсунь и Богуслав.

Симферополь: Город Пользы!

Симферополь: Город Пользы!

Название города Симферополь в переводе из греческого означает «Город Пользы», т.е. «Пользоград». В 3 в. до н. э. — 4 в. н. э. на месте Симферополя находилась столица Скифского государства Неаполь Скифский, затем крепость Керменчик. В 15 в. возникло татарское поселение и до 1784 года называлось Акмесджит (Ач-Мечеть), что  переводится  с крымскотатарского как «Белая мечеть» – уездный центр Крымского ханства.

Поездка в Умань: Дендропарк Софиевка

Поездка в Умань: Дендропарк Софиевка

Станислав Щенсный Потоцкий под Уманью разбил огромный парк, получивший название "Софиевка" в честь его жены Софии Витт-Потоцкой и подарен ей ко дню именин в мае 1802 года. По замыслу архитектора, парк является наглядной иллюстрацией к отдельным частям поэм Гомера "Илиада" и "Одиссея". "Софиевка" тем и славится, что она построена на классической основе.

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта