Замок Любарта в Луцьку

По материалам сайта: www.autoexpert.in.ua

 

Наприкінці Х ст. Волинь разом із Луцьком увійшла до складу Київської Русі і стала її західною окраїною. На сторінках руських літописів Луцьк впеше згадується при описі подій 1085 р., і від цієї дати ведеться історія міста.Назва міста походить від слова "лука", що означає закрут, заворот, коліно, яке робить річка Стир у тому місці, де виникло місто. Найдавніша назва міста Лучеськ з часом змінювалася і поступово набула сучасної форми - Луцьк.

Луцьк

Луцьк був одним із найбільших міст Галицько-Волинської Русі. У ньому розвивалися ремесла, торгівля. Про знання і вміння давньоруських будівельників свідчить Луцький замок- головна пам’ятка столиці Волині, який зберігся до наших днів. Замок луцьких князів, майже неприступний, з усіх боків оточували води річок Стир і Глушець. Спорудження замку розпочалося наприкінці ХІІІ ст. за князювання Мстислава Даниловича на місці, де раніше стояв дерев'яний замок. До 1340р., коли на Волині утвердився литовський князь Любарт, спорудження замку завершилося. Великі князі литовські Вітовт, Ягайло, Свидригайло, римський імператор Сигізмунд - здається, оживають серед цих древніх стін.

Замок Любарта

Замок має три високі прямокутні башти. Своєю масивністю і архітектурою виділяється в'їзна башта, або башта Любарта. Впізнаєте? Це та сама башта, яка зображена на купюрі  в 200 гривень. У Любартовій башті розташована виставка будівельної кераміки “Плитниця”. А камені фундаменту вказують на місце, де були палац Вітовта та церква Івана Богослова.

Любартова башта

У південно-східному кутку замку стоїть Стирова башта (від назви річки). Вона, як і башта Любарта, має 28 м. висоти. У ХVII ст. на першому поверсі її була скарбниця, а на другому і третьому - архів міських актів.

Стирова башта

З північної сторони на замкових мурах розташована третя башта - Владича. У ній містяться арсенал та унікальна колекція дзвонів.

Владича башта

На території замку розташовувалися палац князя, житлові будинки бояр, церква, будинок єпіскопа та ін. Крім Верхнього, існував Нижній, або Окольний замок, але до наших днів він не берігся. Де-не-де залишилися тільки рештки його стін. Окольний замок оточував головне тогочасне місто. Нижній замок мав сім башт. Усі вони, як і стіни, розібрані у першій половині ХІХ ст.

Щороку на замковій території проходять лицарські турніри “Меч Луцького замку”.

Виявляється, у Луцьку є ще один замок, і який - розкішна еклектична резиденція, яку от уже третє десятиліття "вирощує" для себе і дітей луцький скульптор Микола Головань. Усі художні стилі і напрямки змішалися в такому вигадливому візерунку, що мимоволі засумніваєшся в істинності приказки про те, що "все добре в міру".
Будівництво та формування архітектурного вигляду луцької синагоги, відомої також як "Малий замок", припадає на період між к. XIV ст. і 1629. Первісно споруда входила в оборонну систему Окольного замку.

Замок химер

Серед пам'яток архітектури національного значення на території історико-культурного заповідника "Старий Луцьк" є три діючих храми — Покровська та Хресто-Воздвиженська церкви, костел Петра і Павла.

Покровська церква — найдревніша з них.  Існує декілька версій щодо часу заснування цієї святині. Згідно з однією, церква з'явилась ще до першої половини XIV століття.  В епоху середньовіччя культові споруди включались в систему оборонних споруд. Справедливо можна зарахувати до них і Покровську церкву. Адже деякі джерела засвідчують, що вона була безпосередньою частиною укріплень Окольного замку.  В акті Луцького гродського суду від 16 жовтня 1637 року зафіксовано, що Покровська церква "за веління святої пам'яті короля Вітовта фундована".

Покровська церква

Свято-Троїцький собор почали споруджувати 1752 року. За 250 літ він став найвагомішою святинею Волині, яка має свою багату й цікаву історію. Колись тут був монастир бернардинів. Бернардини – чернечий орден Католицької Церкви. Як і інші, прибули на Волинь після Люблінської унії 1569 року. На той час Луцьк більше, ніж на два століття підпадає під владу Польщі й стає центром Волинського воєводства. Будівництво собору тривало з 1752 до 1755 року за проектом Павла Гіжицького в стилі пізнього бароко, який поширився у вітчизняній архітектурі та мистецтві наприкінці XVII – у середині XVIII ст.

Свято-Троїцький собор

Величезний костел Петра і Павла. Будівництво цього храму (а також колегіуму) відбувалося протягом 1616-1639 років за проектом італійського архітектора Джакомо Бріано. Єзуїтський колегіум був вищим навчальним закладом. Він мав величезну бібліотеку, студентський театр, у якому бував король Владислав. В останні роки існування у колегіумі навчалося біля трьохсот студентів.

Петропавловський собор

Неподалік Петропавлівського костелу розташована Лютеранська кірха – церква німецьких колоністів, що проживали на Волині на рубежі ХІХ-ХХ ст. Зараз у храмі відправляють служби євангельські християни-баптисти.

Лютеранська кірха

Наостанок звернемо увагу на деякі споруди, що відносяться до громадської архітектури Луцька.

Поблизу Собору святих апостолів Петра і Павла примостився маленький двоповерховий будиночок, що здобув славу саме завдяки своїм мешканцям - у 90-х роках ІХ століття тут проживала родина Косачів, що подарувала Україні двох талановитих письменниць - Олену Пчілку та Лесю Українку. Сім'я Косачів оселилася в мурованому домі недалеко від замку у 1878 році. Дружина луцького мирового посередника Петра Косача Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач) зробила багато для збирання і систематизації волинського фольклору

Релігія завжди відігравала визначну роль у творенні історії. А історія релігії писалась на іконах. В цьому вас переконає Музей волинської ікони. Крім того, тут варто познайомитися з творчістю відомого луцького іконописця Іови Кондзелевича.

Музей Волинської ікони

А Волинський краєзнавчий музей – просто цікаве місце, яке допоможе вам зрозуміти дух волинського краю, який формувався серед безмежних лісових просторів та дзеркально чистих озер і річок.

Волинський краєзнавчий музей

Хочеться сказати, що Луцьк – це дуже приємне привітне місто зі своєрідною атмосферою. Воно здається тихим і гостинним. Справжнє українське місто.

Теги: автопутешествие, замок Любарта, лето, Луцк, отдых

Читайте также:
26.03.2015
90% дорог должны быть отремонтированы за три месяца
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
30.01.2015
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
Любителям Карпат - Славско
24.01.2015
Любителям Карпат - Славско
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
больше новостей »
Комментарии посетителей

Нежин – мистический город Черниговской области

Нежин – мистический город Черниговской области

История Нежина насчитывает более тысячи лет, а его появление ученые связывают с градостроительной деятельностью киевского князя Владимира Святославовича (конец Х века). Древнейший город времен Киевской Руси. С его биографией связаны имена таких выдающихся деятелей отечественной культуры и науки, как Н. В. Гоголь, Л. И. Глибов, Е. П. Гребинка и многие другие.

История Закарпатья: замок Шенборнов

История Закарпатья: замок Шенборнов

Замок Шенборнов является одним из самых красочных среди сохранившихся замков Закарпатья. Распорложен в небольшом селе Карпаты (Берегвар) между Мукачево и Свалявой.

Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Історія Качанівки, як дворянської садиби, починається з 1771 року, коли володарем її став граф Рум'янцев-Задунанський. З цього часу і аж до 1918 року, протягом майже 150 років, у Качанівці відбувався безперервний процес творення, спрямований на розширення садиби і вдосконалення її художнього образу.

Симферополь: Город Пользы!

Симферополь: Город Пользы!

Название города Симферополь в переводе из греческого означает «Город Пользы», т.е. «Пользоград». В 3 в. до н. э. — 4 в. н. э. на месте Симферополя находилась столица Скифского государства Неаполь Скифский, затем крепость Керменчик. В 15 в. возникло татарское поселение и до 1784 года называлось Акмесджит (Ач-Мечеть), что  переводится  с крымскотатарского как «Белая мечеть» – уездный центр Крымского ханства.

Любителям Карпат - Славско

Любителям Карпат - Славско

Славско известно всем горнолыжникам и любителям Карпат тем, что именно здесь находится Мекка украинских горнолыжников - гора Тростян ( место тренировок советской сборной). Высота горы 1232 метра. Расположен Славско в 140 км. от Львова на высоте 750 метров над уровнем моря, в долине рек Опир и Славской. Рядом находится историческое село Тухля, описанное в книге И.Франко "Захар Беркут".

Санторини - один из загадочных островов Греции

Санторини  - один из загадочных островов  Греции

Санторини - это очень известный и самый загадочный остров Греции. Пейзажи острова стали визитной карточкой страны. Находится он на южной окраине группы Кикладских островов.

Путешествие в Богуслав

Путешествие в Богуслав

На самой южной окраине Киевской области, в 183-х км. от Киева, на берегах  Роси расположен город Богуслав. Согласно записям Ипатьевской летописи, в 1032 году Ярослав Мудрый усиливал южные рубежи Киевского государства, построив ряд укреплений по реке Рось. Самыми крупными из них являются Белая Церковь, Корсунь и Богуслав.

Одесса – «жемчужина у моря»

Одесса – «жемчужина у моря»

После захвата крепости Хаджибей в русско-турецкой войне вице-адмирал Иосиф де Рибас решил поставить здесь главный город-порт на Чёрном море. И вот, с  лёгкой руки Екатерины II, 2-е сентября 1794 года считается днём рождения города Одесса. Удачно расположенная географически, Одесса быстро превратилась из небольшого поселения в торговый, промышленный и научный центр европейского значения.

Поездка в Умань: Дендропарк Софиевка

Поездка в Умань: Дендропарк Софиевка

Станислав Щенсный Потоцкий под Уманью разбил огромный парк, получивший название "Софиевка" в честь его жены Софии Витт-Потоцкой и подарен ей ко дню именин в мае 1802 года. По замыслу архитектора, парк является наглядной иллюстрацией к отдельным частям поэм Гомера "Илиада" и "Одиссея". "Софиевка" тем и славится, что она построена на классической основе.

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта