03.05.2011 Trade-in

Трейд-ін по-українськи: сплата податків

По материалам сайта: autoexpert.in.ua

Автор: Камишан Володимир Валерійович, юрист ТОВ «Паритет Моторс»

Хто відповідає за сплату податків при продажу автомобіля по українським схемам трейд- ін, якщо продавцем є фізична особа – не підприємець?

За останні роки ринок вживаних автомобілів зазнав великих змін і найбільш очікуваними були зміни в частині оподаткування доходів фізичних осіб (не підприємців), оскільки вони є основними продавцями.

І ось, законодавець прийняв Податковий кодекс України (далі - ПКУ), яким передбачив хороші умови оподаткування (1% при продажу фізичною особою, яка не здійснює підприємницької діяльності, першого автомобіля, протягом податкового року та 5% за кожен наступний) в порівняні з попередніми.

Tрейд-ін по-українські

Безумовно, це великий крок вперед, але варто розглянути хто і в яких випадках несе відповідальність за податковими зобов’язаннями під час продажу  автомобіля «з пробігом» фізичною особою самостійно та за програмами «трейд-ін по-українські».

Ст. 173 ПКУ передбачено, вище вказані ставки податку на доходи фізичних осіб та визначено хто і в яких випадках являється податковим агентом щодо сплати податку.

Загалом, згідно вказаної статті ПКУ, можливо виділити три різновиди податкових агентів: 
- суб’єкт господарювання, який надає послуги з участі у біржових торгах;
- нотаріуси;
- юридичні особи (в тому числі їх філії, відокремлені підрозділи та інше) та фізичні особи-підприємці;

Щодо першого,  вказаного мною, різновиду податкових агентів, можна вказати, що товарні біржі можуть торгувати автомобілями тільки, партіями (не менше 2-х одиниць) та товаром, що не був  у вжитку, з критеріями, встановленими Законом України «Про товарну біржу» :

1. були у користуванні не  менше  року;
2. вперше реєструється в Україні;
3. має загальний наземний пробіг до 6 000 кілометрів.

Таким, чином, на сьогодні, товарні біржі, у зв’язку з законодавчими обмеженнями не мають можливості брати участь у торгівлі вживаним транспортними засобами і не можуть брати участі у трейд ін, тому відповідно не цікаві фізичним особам та юридичним особам – продавцями автомобілів, які були у використанні. Також варто вказати, що в будь-якому випадку, цей податковий агент відповідає тільки за подання звітності до податкових органів і несе найменшу відповідальність.

Наступним податковим агентом варто визначити нотаріусів (державних і приватних), без участі яких, на сьогодні, не можливі деякі схеми «трейд-ін по-українські».

І саме про них варто вказати, що вони несуть найменшу відповідальність, беручи участь посередника в укладенні договорів (хоча вартість нотаріального оформлення така сама або навіть більша, ніж при укладення договору купівлі-продажу через автосалон), оскільки:

1. відповідальності за правильність нарахування податку несе сторона (сторони) договору (продавець при укладенні договору між фізичними особами не підприємцями в інших випадках суб’єкт підприємницької діяльності);
2. нотаріальні контори відповідають тільки за правильність і своєчасність  подання звітності до податкового органу про укладену угоду, її вартість та суму сплаченого податку.

Tрейд-ін по-українські

І завершують список, податкових агентів юридичні особи (в тому числі їх філії, відокремлені підрозділи та інше) та фізичні особи-підприємці (далі – суб’єкт господарювання).

Щодо вказаних суб’єктів господарювання, варто зазначити, що в залежності від типу договору який вони укладають з продавцем, варіюється їхня податкова відповідальність, тому розглянемо три можливі випадки:

1. при укладенні договору надання послуг (пошук покупця в різних його проявах) суб’єкт господарювання бере на себе в частині податкових зобов’язань найменшу відповідальність, тому що не виступає стороною договору купівлі-продажу та по суті не бере участі в якості посередника при укладенні угоди, а бере на себе зобов’язання знайти одного або декількох потенційного покупців і повідомити про них власника транспортного засобу (посередником в такому випадку буде виступати нотаріус і відповідно він повинен надавати інформацію податковим органам).

2. у разі використання договору доручення (надання довіреності суб’єкту господарювання, службовцю юридичної особи)  на укладення угоди купівлі-продажу суб’єкт господарювання буде виступати податковим агентом (так само, як і нотаріус) тільки в частині надання інформації  податковому органу про факт відчуження, його вартість та інше (і не буде нести відповідальності за правильність нарахування).

3. при укладенні договору комісії суб’єкт господарювання виступає повноцінним податковим агентом та відповідає за правильність (тобто нарахування 1% чи 5%; правильність визначення суми, що відповідає вказаним процентам та інше) і своєчасність нарахування, сплати та надання інформації щодо податкових зобов’язань продавця – фізичної особи (не підприємця).

Читайте также:
Как стать владельцем автомобиля в нынешних условиях?
12.03.2015
Как стать владельцем автомобиля в нынешних условиях?
Slando узнал, какие авто перепродавали украинцы в феврале
27.02.2013
Slando узнал, какие авто перепродавали украинцы в феврале
Группа компаний «АИС» запускает программу трейд-ин
28.04.2011
Группа компаний «АИС» запускает программу трейд-ин
Трейд-ін для автосалону без договору комісії в Україні неможливий, а з ним не дієвий
19.04.2011
Трейд-ін для автосалону без договору комісії в Україні неможливий, а з ним не дієвий
Trade-in: выход из тени
11.03.2011
Trade-in: выход из тени
Автодилеры надеятся на trade-in
28.02.2011
Автодилеры надеятся на trade-in
Продажа "старых" автомобилей: новые правила
29.01.2011
Продажа "старых" автомобилей: новые правила
В 2011 г. автосалоны смогут развивать торговлю автомобилями с пробегом
21.01.2011
В 2011 г. автосалоны смогут развивать торговлю автомобилями с пробегом
Сборы за продажу автомобиля в Налоговом кодексе снижены
30.09.2010
Сборы за продажу автомобиля в Налоговом кодексе снижены
больше новостей »
Комментарии посетителей
Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта