У нетрі минулого - в Сокиринці!

По материалам сайта: www.autoexpert.in.ua

Сокиринський палацово-парковий комплексСокиринці - село Срібнянського району. Районний центр - селище Срібне - згадується за 1174 роком. В роки гетьманства - сотенне містечко. Центр волості (1772). Містечко будо спалене під час бою російських військ з козаками гетьмана І. Виговського (1659).

У композиційній побудові Сокиринського палацово-паркового комплексу, його пейзажів і архітектурних об'єктів відобразилися основні напрямки вітчизняного паркобудівного мистецтва кінця XVIII першої половини XIX ст.

Палацово-парковий комплекс знаходиться біля с. Сокиринці, колишнього Варвинського, тепер Срібнянського району Чернігівської області. Він належить до найбільш старовинних українських парків. Козацькій рід Галаганів відомий з XVII століття. Один з перших достойників роду Гнат Галаган був чигиринським і прилуцьким полковником, очолював полк у мазеповому війську. Проте після укладання українсько-шведського союзу Галаган стає на бік російського царя і бере активну участь у розгромі Старої Січі.

Сокиринський палацово-парковий комплексУцілілі запорожці влаштовують на Гната з родиною та його майно справжнє полювання. Той за протекції Івана Скоропадського перебирається (а фактично тікає) на Прилуччину, де частково купує, а частково отримує у нагороду від царя чималі землі.

У невеличкому і древньому селі Сокиринці (про нього уперше згадується ще в 1092-му році) онук Гната Іван будує велику дерев’яну садибу і розбиває парк (з 1763-го року). Саме Сокоринці стали потім постійним місцем проживання багатьох поколінь цієї родини.

Сокиринський парк спочатку займав невелику площу і відзначався регулярними прийомами планування алей і групування рослинності, що було характерним в середині XVIIIст. для паркового будівництва багатьох країн Європи, в тому числі і для України.

Регулярні – це такі сади і парки, для яких не характерний яскраво виражений рельєф, є чіткі геометричні лінії побудови, можуть бути облаштовані тераси, а дерева й кущі підстригають задля збереження форм. І найголовніше – такий парк має мати головну алею, яка веде до центральної будівлі.

Сокиринський палацово-парковий комплексУ 1823 р. Сокиринці перейшли у спадщину до П.Г.Галагана. З цього часу починається новий етап у будівництві парку. Провадилося воно з незвичайною для того часу інтенсивністю. В 30-х роках XIX ст. був створений чудовий парковий комплекс, основа архітектурної композиції якого не змінилась.

Новий господар розпочинає перебудову родинного маєтку. До планування паркового комплексу і проекту його забудови запрошуються архітектор Павло Дубровський і вчений-садівник з Австрії Бістерфельд. Можливо, їм належить первинний варіант планування парку.

Стара садиба з дерев'яним будинком в центрі, розміщена на північний захід від ротонди, що збереглася й понині, була знесена. В новому плануванні парку вона не враховувалась і ніякого композиційного впливу не мала. Великий парковий комплекс будувався без урахування існуючого на його території старого парку.

Сокиринський палацово-парковий комплекс80 гектарів за задумом Бістерфельда прикрашають головна алея, палац, глибока перспектива краєвиду, що розгортається за палацом і завершується великим (10 га) ставом. Рослинність парку представлена здебільшого листяними (дуб, береза, берест, липа, платан, граб, клен тощо) й у незначній кількості шпильковими (модрина, ялина, сосна) породами дерев.

На 1830 р. за проектами Дубровського і під його керівництвом були збудовані палац, увесь комплекс об'єктів, одноразово використаних також для оформлення входу в парк, ротонда, що міститься на насипній терасі біля ставка, готичний міст, альтанка і оранжерея. Ці об'єкти збереглися до нашого часу.

Роботи по будівництву парку велись одночасно із спорудженням цих об'єктів. Головним садівником після Бістфельда до 1831 р. був Редель. З 1834 р. роботами по благоустрою парку керував садівник К.Христиані. Всі заходи були спрямовані на те, щоб покращити парковий пейзаж не стільки посадками нових дерев і кущів, скільки доглядом за існуючими насадженнями, створенням гладеньких стійких газонних покриттів підтриманням в чистоті паркових доріг і алей.

Сокиринський палацово-парковий комплексГоловним садівником в цей час працював чех К.Ф.Янічек з групою майстрів, які вийшли з місцевих селян. Помічником головного садівника був місцевий селянин Ю.Гапон. Під його керівництвом провадилися усі роботи по благоустрою парку, посадці нових дерев і кущів, а також по догляду за старими насадженнями.

Палац міститься в центральній частині парку. Головна алея з боку основного фасаду і центральна поляна з боку паркового, а також мережа паркових доріг забезпечують зв'язок споруди з усіма ділянками території. Будинок мурований, двоповерховий, прямокутний у плані, з великим декоративним куполом у центрі. Головний фасад прикрашено восьмиколонним портиком іонічного ордера, поставленим на аркаду. Парковий фасад має шестиколонний портик, від якого на рівні парадних кімнат другого поверху відходить пандус, який розширюється до низу й плавно сполучається з парком. Парковий вхід прикрашають дві “античні” скульптури – Церера і Гера, які були встановлені у кінці XIX ст. У будинку налічувалося 60 кімнат, які були сполучені між собою здебільшого за анфіладною системою.

Сокиринський палацово-парковий комплексГоловний фасад орієнтовано на Північний Схід у бік парадного в'їзду, до якого веде широка алея довжиною 400м. Парк, ворота з огорожею, алея із службовими флігелями обабіч неї утворюють парадну частину садиби. На північ містяться господарські двори (скотний і кінний) з приміщеннями для худоби, стайнею, сараями. У східному напрямі від парку до села вела пряма алея, на якій були розташовані дві церкви та дзвіниця (не збереглася). Поруч знаходиться оранжерея з теплицями єдиний на Лівобережжі комплекс споруд цього типу, що зберігся.

Ротонда, альтанки, видові майданчики та інші об'єкти малих архітектурних форм розміщені в місцях, найбільш зручних для огляду.

Всю територію парку можна умовно розділити на шість основних районів. Перший, другий і третій райони містяться вздовж головної осі парку, четвертий і п'ятий — з північно-східного і південно-західного боку від неї, шостий займає всю заозерну частину парку, райони розміщені в послідовності, відповідній огляду парку.

Па'мятник українському кобзарю Остапу Вересаю

Багатий маєток старосвітських поміщиків Галаганів стає і певним культурним центром. Тут працює кріпацький театр, гостюють Тарас Шевченко, художник Лев Жемчужников, композитор Микола Лисенко. У Сокиринцях мешкав і легендарний український кобзар Остап Вересай - уродженець сусіднього села Калюжинець, проживав у с. Сокиринцях, де і помер.

Один з останніх у родині Григорій Галаган знаний як неабиякий українофіл, меценат, географ. Кріпак-бандурист Вересай регулярно виступає на організованих ним концертах. Галаган бере участь у підготовки реформи 1861 року в Україні. Відкритий ним у Києві на пам’ять про загиблого сина колегіум ім. Павла Галагана для бідних обдарованих дітей до цього часу вважається взірцем приватної школи. На відкритті колегіума також виступав Вересай.

Останніми власниками парку були Є. П. Галаган та її чоловік М. К. Ламздорф.

Сокиринський палацово-парковий комплексУ с. Сокиринцях народились відомий математик Г.В.Пфейффер (1872-1946), авіаконструктор Є.К.Сенчук (1919-1974).

Нині у палаці діє аграрний коледж. Деякі речі з палацу збереглися в Чернігівському художньому музеї.

Як доїхати.

З Києва по трасі Київ - Суми (Н-07) до Прилук. Далі ще 30 км. по трасі до повороту на Сокиринці. Орієнтир - пам'ятник кобзарю Остапу Вересаю. Дорога до села від повороту близько 5 км.

Незважаючи на стан доріг, приємних подорожей  та незабутніх вражень:) Шукайте в житті позитив:) Весняного настрою:)

Теги: автопутешествие, лето, отдых, Сокиринці

Читайте также:
26.03.2015
90% дорог должны быть отремонтированы за три месяца
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
30.01.2015
Зима выходного дня: путешествуем по Украине вместе с Goodyear
Любителям Карпат - Славско
24.01.2015
Любителям Карпат - Славско
Киевляне массово ищут попутчиков
16.06.2014
Киевляне массово ищут попутчиков
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
11.06.2014
Десять фактов о Бразилии, которые нужно знать автомобилисту
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
17.05.2014
Будьмо патріотами! Приїдьте і підтримайте українських кінних лучників!
Майские праздники вместе с BYD
07.05.2014
Майские праздники вместе с BYD
Гастрономическая звезда BMW
30.04.2014
Гастрономическая звезда BMW
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
21.03.2014
Мотобарахолка в «Route 66». 12 апреля
больше новостей »
Комментарии посетителей

Нежин – мистический город Черниговской области

Нежин – мистический город Черниговской области

История Нежина насчитывает более тысячи лет, а его появление ученые связывают с градостроительной деятельностью киевского князя Владимира Святославовича (конец Х века). Древнейший город времен Киевской Руси. С его биографией связаны имена таких выдающихся деятелей отечественной культуры и науки, как Н. В. Гоголь, Л. И. Глибов, Е. П. Гребинка и многие другие.

История Закарпатья: замок Шенборнов

История Закарпатья: замок Шенборнов

Замок Шенборнов является одним из самых красочных среди сохранившихся замков Закарпатья. Распорложен в небольшом селе Карпаты (Берегвар) между Мукачево и Свалявой.

Любителям Карпат - Славско

Любителям Карпат - Славско

Славско известно всем горнолыжникам и любителям Карпат тем, что именно здесь находится Мекка украинских горнолыжников - гора Тростян ( место тренировок советской сборной). Высота горы 1232 метра. Расположен Славско в 140 км. от Львова на высоте 750 метров над уровнем моря, в долине рек Опир и Славской. Рядом находится историческое село Тухля, описанное в книге И.Франко "Захар Беркут".

Замок Любарта в Луцьку

Замок Любарта в Луцьку

Луцьк був одним із найбільших міст Галицько-Волинської Русі. У ньому розвивалися ремесла, торгівля. Про знання і вміння давньоруських будівельників свідчить Луцький замок- головна пам’ятка столиці Волині, який зберігся до наших днів.

Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Історія Качанівки, як дворянської садиби, починається з 1771 року, коли володарем її став граф Рум'янцев-Задунанський. З цього часу і аж до 1918 року, протягом майже 150 років, у Качанівці відбувався безперервний процес творення, спрямований на розширення садиби і вдосконалення її художнього образу.

Санторини - один из загадочных островов Греции

Санторини  - один из загадочных островов  Греции

Санторини - это очень известный и самый загадочный остров Греции. Пейзажи острова стали визитной карточкой страны. Находится он на южной окраине группы Кикладских островов.

Одесса – «жемчужина у моря»

Одесса – «жемчужина у моря»

После захвата крепости Хаджибей в русско-турецкой войне вице-адмирал Иосиф де Рибас решил поставить здесь главный город-порт на Чёрном море. И вот, с  лёгкой руки Екатерины II, 2-е сентября 1794 года считается днём рождения города Одесса. Удачно расположенная географически, Одесса быстро превратилась из небольшого поселения в торговый, промышленный и научный центр европейского значения.

Корсунь-Шевченковский историко-культурный заповедник

Корсунь-Шевченковский историко-культурный заповедник

Корсунь-Шевченковский историко-культурный заповедник - это музей, картинная галерея, концертный зал, сиреневый лес, пляж и лучший в городе ресторан за одним забором. Парк создавался одновременно со строительством дворца на основе широколиственного лесного массива, раскинувшегося по берегам р. Рось, каменистым и необычайно живописным. Дворец, построенный над рекой, вначале был деревянным. Одновременно со строительством дворца были заложены оранжереи, виноградники и шелковичная плантация. 

І Дніпро, і кручі було видно, було чути...

І Дніпро, і кручі було видно, було чути...

Найбільше Канів відомий, як місце останнього спочинку геніального українського Кобзаря - Тараса Шевченка. Літом 1845 року, коли поет подорожує Дніпром до Переяслава повз Канів, його дуже вражає навколишня краса. Т.Г. Шевченко мріяв приїхати сюди 1861 року, купити хатинку і оселитися тут назавжди...

Вас могут заинтересовать мотоспорт, автомобильный спорт на портале спортивные клубы, а также фитнес клубы Киева.
Использование материалов autoexpert.in.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий - гиперссылки) на www.autoexpert.in.ua. Материалы, отмеченные знаком "Реклама" публикуются на правах рекламы.
Разработка сайта